Zamknij

KE nie odpuści Apple 13 mld euro podatku

25.09.2020 17:40
salon Apple
fot. Art Silpakorn / Shutterstock.com

Komisja Europejska odwoła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości od wyroku sądu uchylającego nakaz zapłaty przez Apple 13 mld euro z tytułu zaległych podatków w Irlandii.

Komisja Europejska chce, żeby Apple zapłaciło należny jej zdaniem podatek. Gigant technologiczny korzystał z ulg obowiązujących na terenie Irlandii. KE uznała, że było to niedozwoloną pomocą publiczną i nakazała zapłacenie 13 mld euro podatków.

Unijny urzędnicy stwierdzili w 2016 roku, że Apple niesłusznie korzystał z dwóch interpretacji podatkowych, które pozwalały mu znacznie zmniejszać należności fiskalne przez 20 lat. Korporacja nie zgodziła się z tym twierdzeniem i oddała sprawę do sądu, który przyznał rację amerykańskiemu przedsiębiorstwu.

KE chce 13 mld euro podatku od Apple. Odwoła się do ETS

Korzystając z ulg Apple było w stanie znacznie zmniejszyć kwotę płaconych w Europie podatków. Jak wskazała Komisja Europejska, korporacja w 2011 roku odnotowała poprzez swoją spółkę w Irlandii zysk w wysokości 16 mld euro. Podatek zapłaciła jednak jedynie od 50 mln euro.

KE nakazała więc Apple zapłacenie podatku, jaki według urzędników korporacja uniknęła powołując się na niepoprawne zdaniem Komisji interpretacji. Amerykański gigant odwołał się od nakazu do sądu, za sojusznika mając rząd Irlandii, obawiający się odpływu inwestorów po ściąganych do kraju właśnie niskimi podatkami.

Zobacz także

Sprawa toczyła się do lipca 2020 roku, gdy sąd wydał wyrok potwierdzający prawo Apple do stosowania ulg. Wiceszefowa KE ds. konkurencji Margrethe Vestager ogłosiła 25 września 2020, że Komisja nie zamierza poddawać się w walce o pieniądze należne według niej europejskim podatnikom.

Dopilnowanie, aby wszystkie firmy, duże i małe, płaciły sprawiedliwe podatki, pozostaje głównym priorytetem Komisji. Sąd wielokrotnie potwierdzał zasadę, zgodnie z którą państwa członkowskie są uprawnione do określania opodatkowania w ich przepisach podatkowych, ale muszą to robić z poszanowaniem prawa Unii, w tym zasad pomocy państwa. Jeżeli państwa członkowskie przyznają niektórym przedsiębiorstwom wielonarodowym korzyści podatkowe niedostępne dla ich rywali, szkodzi to uczciwej konkurencji w Unii Europejskiej, naruszając zasady pomocy państwa.

Margrethe Vestager, komisarz UE ds. konkurencji

Komisja doszukała się w argumentacji sądu błędów, padło nawet stwierdzenie, że orzeczenie zostało wydane z naruszeniem prawa. Sprawa zostanie więc skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zagłosuj

Czy Apple powinno zapłacić podatek zgodnie z decyzją KE?

Liczba głosów:

Vestager podkreśliła, że Komisja Europejska zrobi co tylko w jej mocy, aby przedsiębiorstwa płaciły sprawiedliwe podatki tam, gdzie się one należą. Nawiązała tym samym także do prac nad planowanym podatkiem cyfrowym, który miałby nałożyć na Facebooka, Google i inne technologiczne giganty obowiązek płacenia podatków w krajach, gdzie osiągały zyski.

RadioZET.pl/PAP