Zamknij

Jedna skarbówka dla największych firm. Zmiany w 2021 roku

19.11.2020 21:32
Jedna skarbówka obsłuży najwieksze firmy
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Powstanie jeden superurząd skarbowy, który zajmie się obsługą największych podatników. Krajowa Administracja Skarbowa przedstawiła plan reformy.

Skarbówka od nowego roku wyodrębni odział do obsługi największych podatników. Obsłuży ich I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.

Jak informuje KAS, wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych.

Wyspecjalizowana skarbówka zajmie się największymi

Zgodnie z projektem rozporządzenia  Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, w 2021 roku powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, który obsłuży największe firmy.

Zobacz także

W uzasadnieniu projektu czytamy, że obecnie w Polsce funkcjonuje 20 urzędów skarbowych - tzw. wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, które dotąd zajmowały się „podmiotami o strategicznym znaczeniu dla gospodarki”.

Od 1 stycznia 2021 r. urzędy te skoncentrują się na obsłudze średnich i dużych firm oraz innych podmiotach ważnych dla gospodarki państwa. Obsługą największych firm w Polsce będzie zajmował się wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, który powstanie na bazie I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – informuje KAS.

Zobacz także

Warszawski, krajowy urząd obsłuży podatkowe grupy kapitałowe oraz spółki wchodzące w ich skład, banki, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółki publiczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, których przychód lub obrót przekroczył kwotę 50 mln euro.

Wyspecjalizowane skarbówki o zasięgu wojewódzkim będą obsługiwać m.in.: banki spółdzielcze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe,  jednostki samorządu terytorialnego, oddziały lub przedstawicielstwa firm zagranicznych, czy osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, których przychód lub obrót wynosi co najmniej 3 mln euro i nie przekracza 50 mln euro.
RadioZET.pl/KAS/PAP