Zamknij

Joe Biden zaprzysiężony. Majątek i plany gospodarcze prezydenta USA

Redakcja
20.01.2021 19:16
Joe Biden - plany gospodarcze
fot. Stratos Brilakis/shutterstock (ilustracyjne)

Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Co wiemy o nowym lokatorze Białego Domu? Oto majątek i plany gospodarcze nowego prezydenta USA.

Joe Biden został nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Demokrata pomoże pochwalić się sporym majątkiem, choć skromniejszym od tego, który posiadał jego poprzednik Donald Trump.

Polityk ma też nieco inne plany gospodarcze niż jego poprzednik. Najbogatsi zapłacą większe podatki, zaś amerykański rynek pracy ma odżyć po zapaści gospodarczej wywołanej koronakryzysem.

Joe Biden. Sylwetka, majątek, plany gospodarcze

Joe Biden od lat związany był z polityką, zawsze u boku demokratów, a jego życiorys to pasmo sukcesów i dramatów także w prywatnym życiu. Polityk urodził się w listopadzie w 1942 roku, co czyni go najstarszym prezydentem USA w historii, urząd obejmuje w wieku 78 lat. Biden jednak już wcześniej chciał zostać prezydentem. O Biały Dom ubiegał się dwukrotnie: w 1988 i 2008 roku.

Zobacz także

Joe Biden - majątek

Miliony dolarów na koncie i dwa domy - tak w skrócie wygląda majątek Joe Bidena i jego żony Jill.  Nie od razu jednak Biden trafił na listę milionerów. Początkowo jako senator zarabiał około 40 tysięcy dolarów rocznie. Jako wiceprezydent w administracji Obamy zarabiał znacznie więcej – roczny dochód Bidena wzrósł do 230 tysięcy dolarów.

Zobacz także

Prawdziwy skok dochodów Bidenów nastąpił w 2017 roku. Wówczas zarobił aż 11,1 mln dolarów. Skąd taka zmiana? Jak wyjaśniał sztab wyborczy Bidena, to z powodu pieniędzy z dwóch spółek - CelticCapri i Giacoppa. Miały one sfinansować powstanie dwóch książek ze wspomnieniami Bidenów. Do momentu kampanii prezydenckiej, Biden zarabiał głównie na wykładach uniwersyteckich i okolicznościowych przemówieniach.

Jak podał portal Business Insider, Biden wraz z żoną Jill posiadają majątek o wartości 9 mln dolarów netto, bazując na danych magazynu "Forbes".  Małżeństwo Bidenów posiada dwa domy - w Wilmington oraz w Rehoboth Beach (obydwa w stanie Delaware). Nieruchomości warte są łącznie 4 mln dolarów.

Joe Biden i jego plan na gospodarkę

Biden znany jest jako polityk o „umiarkowanych” poglądach. Jaki ma plan na gospodarkę? Numer jeden to - rzecz jasna - walka z pandemią. Nowy prezydent USA już w czasie kampanii wyborczej miał postawić na gospodarczy nacjonalizm. Takim terminem dziennik „The Washington Post” miał nazwać plan wydania 700 mld dolarów na amerykańskie produkty. Taki plan przewiduje wydanie 400 mld dolarów na federalne zakupy amerykańskich produktów, takich jak stal, cement czy beton, i przeznaczenie ich na rozwój infrastruktury. 300 mld dolarów ma zostać przeznaczone na badania i rozwój m.in. w obszarze samochodów elektrycznych, sieci 5G oraz sztucznej inteligencji.

Biden chce inwestować, co jego zdaniem ma uratować rynek i wytworzyć nowe miejsca pracy po koronakryzysie.

Zobacz także

Demokrata chce, by korporacje płaciły wyższe podatki. Zamierza podnieść z 21 do 28 proc. podatek korporacyjny płacony nad największych firm. Danina ta została wcześniej obniżona przez administrację Donalda Trumpa. Biden chce zreformować prawo dotyczące przekazywania darowizn przez najbogatszych. Zgodnie z jego planem, najzamożniejsi Amerykanie będą musieli zapłacić wyższy podatek przy przekazywaniu spadkobiercom majątku. Biden chce też zadbać o prawa pracownicze. W sowim programie pisze o gwarantowanej wyższej płacy minimalnej, świadczeniach dla bezrobotnych i zwiększonym wymiarze urlopu rodzicielskiego.

RadioZET.pl/Forbes/Business Insider Polska/PAP