Zamknij

Jerzy Kwieciński nowym prezesem PGNiG

09.01.2020 13:07
Jerzy Kwieciński nowym prezesem PGNiG
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/east News

Jerzy Kwieciński, były minister finansów i były resortu rozwoju, został powołany na nowego prezesa państwowej spółki PGNiG.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Do tej pory na jej czele stał Piotr Woźniak, były minister gospodarki. Zastąpi go Jerzy Kwieciński, wcześniej związany z rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Kadencja nowego zarządu ma trwać od 1 stycznia 2020 roku do 1 stycznia 2023 roku.

Zobacz także

Kim jest Jerzy Kwieciński?

Kwieciński od 2015 roku związany jest z partią rządzącą. Początkowo pełnił funkcję sekretarza stanu w resorcie rozwoju. Trzy lata później stanął na czele ministerstwa inwestycji i rozwoju, zaś w 2019 roku otrzymał nominację na stanowisko ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

Zobacz także

Wcześniej Kwieciński pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Był także prezesem zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i wiceprezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o. Kwieciński jest ekspertem BCC ds. rozwoju regionalnego i funduszy strukturalnych. Zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego.

Zobacz także

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 roku. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawca gazu ziemnego.
71,88 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP