Zamknij

Jerzy Kwieciński zostanie ministrem finansów

19.09.2019 10:27
Jerzy Kwieciński ministrem finansów. Zachowa dotychczasową tekę w rządzie. Kto to jest?
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w czwartek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Jerzego Kwiecińskiego na ministra finansów – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, Kwieciński pozostanie jednocześnie ministrem inwestycji i rozwoju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Jerzego Kwiecińskiego na ministra finansów; minister pozostanie jednocześnie na funkcji ministra inwestycji i rozwoju” – napisał na Twitterze Piotr Muller, rzecznik rządu.

Jak wynika z informacji PAP zbliżonych do Kancelarii Prezydenta, powołanie ma nastąpić w piątek po godz. 10.

Od 19 września obowiązki szefa resortu finansów pełnił premier Morawiecki. Dotychczasowy szef MF Marian Banaś został w tym dniu odwołany z funkcji w związku z wyborem na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. 

Zobacz także

Kwieciński będzie już piątym ministrem finansów od ostatnich wyborów parlamentarnych w 2015 roku.

Do tej pory finansami publicznymi w rządzie PiS zajmował się Paweł Szałamacha (listopad 2015 - listopad 2016 r.), Mateusz Morawiecki (listopad 2016 - styczeń 2018 r.), Teresa Czerwińska (styczeń 2018 - czerwiec 2019 r.) oraz Marian Banaś (sprawuje funkcję od czerwca 2019 roku, ale musi zrezygnować, bo został wybrany przez Sejm na prezesa Najwyższej Izby Kontroli).

Kim jest Jerzy Kwieciński?

Urodził się 16 października 1959 roku w Stalowej Woli.

Absolwent i doktorant Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W 1996 roku ukończył studia MBA. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium dla Menedżerów w Szkole Głównej Handlowej. 

W latach 1993-2004 pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

Zobacz także

W latach 2005-2008 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności oraz za negocjacje z Komisją Europejską.

W 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po dojściu PiS do władzy najpierw został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, a w styczniu 2018 roku objął tekę ministra inwestycji i rozwoju.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP