Zamknij

Biedronka pod lupą UOKiK. Urząd podejrzewa sklep o nieuczciwe praktyki

Katarzyna Witwicka
25.09.2019 14:36
UOKiK kontroluje Biedronkę
fot. Shutterstock/Proxima Studio

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie praktyk handlowych stosowanych przez sieć sklepów Biedronka. Jej właściciel, spółka Jeronimo Martins, może zapłacić sporą karę finansową.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? Jak czytamy w komunikacie UOKiK, urząd już w czerwcu kontrolował sklep pod względem praktyk handlowych wobec kontrahentów. Zdobyte wówczas informacje i dokumenty dały podstawę do postawienia przedsiębiorcy zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej – informuje UOKiK.

Zobacz także

Jak donosi UOKiK, spółka Jeronimo Martins Polska mogła stosować nieuczciwe praktyki wobec dostawców warzyw i owoców. Chodzi o dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej  wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki). Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów. Po pierwsze dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości, a po drugie są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna – informuje urząd.

Spółce grozi kara w wysokości 3 procent rocznych obrotów.

Zobacz także

Sieć sklepów Biedronka wydała oświadczenie w odpowiedzi na komunikat UOKiK:

W pełni współpracujemy z UOKiK, by jak najszybciej wyjaśnić wątpliwości Urzędu. Szczegółów toczącego się postępowania nie komentujemy. Jednocześnie zapewniamy, że rozwijając relacje z partnerami  handlowymi, JMP zawsze ściśle przestrzega przepisów polskiego prawa.

RadioZET.pl/UOKiK