Zamknij

Jeff Bezos nie jest już prezesem Amazona. Kto go zastąpi?

05.07.2021 18:03
Jeff Bezos nie jest już prezesem Amazona. Kim jest nowy szef firmy?
fot. Shutterstock.com.pl/lev radin

Amazon działa na rynku od 27 lat. Jego założycielem jest Jeff Bezos, który znajduje się w czołówce najbogatszych ludzi na świecie. Wraz z odejściem ze stanowiska otrzymał pakiet akcji o wartości 200 mln dolarów.

Jeff Bezos odszedł w poniedziałek (5 lipca 2021) ze stanowiska prezesa Amazona. Przedsiębiorca nie rezygnuje jednak całkowicie z uczestnictwa w życiu firmy. Pozostanie członkiem zarządu oraz udziałowcem technologicznego giganta.

W fotelu prezesa zasiądzie Andy Jassy, który jest zaufanym współpracownikiem założyciela Amazona i współtworzył firmę wraz z nim od 24 lat.

Jeff Bezos nie jest już prezesem Amazona

Amazon to jedna z najprężniej rozwijających się firm świata. W maju pisaliśmy, że podmiot chce przejąć wytwórnię filmową. Pojawiły się zawrotne sumy w negocjacjach. Kilka tygodni po tej informacji okazało się, że plany podboju nowych rynków przez Amazona są dużo większe. Firma pracuje nad otwarciem własnych aptek stacjonarnych. Gigant e-commerce rozważa wykorzystanie istniejących sklepów Whole Foods do stworzenia w USA sieci punktów z produktami farmaceutycznymi.

Nowym prezesem został Andy Jassy. To pierwsza zmiana w kierownictwie spółki od momentu jej założenia. Wcześniej zajmował stanowisko dyrektora generalnego Amazon Web Services (AWS), a z firmą związany jest od 1997 roku. Dzięki przyjęciu pakietu akcji, majątek nowego szefa zwiększy się o ponad 214 mln dol. Oznacza to, że 53-latek stanie się drugim pod względem zaangażowania kapitałowego udziałowcem firmy, po Bezosie. Jassy jest absolwentem studiów MBA w Harvard Bussiness School.

Amazon w 2020 roku osiągnął rekordową sprzedaż. W pandemicznym okresie okazała się wyższa o 38 proc. w porównaniu do 2019 roku. Wyniosła dokładnie 386 mld dol.

RadioZET.pl