Zamknij

Jeff Bezos i zhakowany smartfon po wiadomości od saudyjskiego księcia

22.01.2020 19:48
Jeff Bezos i zhakowany smartfon. W tle saudyjski książę Muhammad ibn Salman
fot. MANDEL NGAN/AFP/East News

Jeff Bezos, szef Amazona i najbogatszy człowiek świata, padł ofiarą hakerów. Stało się to po odebraniu wiadomości od saudyjskiego następcy tronu Mohammada ibn Salmana - podał dziennik "The Guardian".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dzięki temu hakerzy mogli przechwycić "w ciągu kilku godzin duże ilości danych z telefonu Bezosa".

Nie wiadomo jednak do jakich informacji dotarli cyberprzestępcy. Jednak według dziennika, Bezos był celem hakerów ponieważ jest właścicielem gazety "The Washington Post".

Zobacz także

Dlaczego? W waszyngtońskiej gazecie felietony pisał dziennikarz i pisarz Dżamal Chaszukdżi. Należał on do najzagorzalszych krytyków saudyjskiego następcy tronu.

2 października 2018 roku został zamordowany w Stambule na terenie saudyjskiego konsulatu. Władze w Rijadzie długo zapewniały, że z zabójstwem dziennikarza nie mają nic wspólnego. Ostatecznie na karę śmierci skazano 5 osób związanych ze śmiercią Chaszukdżiego.

Jak podaje serwis The Information doniesienia "Guardiana" mogą wywołać poruszenie w Dolinie Krzemowej, której koncerny nadal są finansowane przez Arabię Saudyjską.

Zobacz także

Eksperci ONZ są głęboko zaniepokojeni doniesieniami o hakowaniu smartfona Bezosa przez Saudyjczyków. Domagają się międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. 

Według informacji Agnès Callamard and David Kaye - Specjalni Sprawozdawcy Narodów Zjednoczonych w Sprawie Pozasądowych, Doraźnych i Arbitralnych Egzekucji - telefon Bezosa został zhakowany 1 maja 2018 roku za pomocą pliku wideo wysłanego przez komunikator WhatsApp bezpośrednio z konta saudyjskiego księcia.

Muhammad ibn Salman został w czerwcu 2017 mianowany został następcą tronu. 34-letni książę obiecuje zreformowanie Arabii Saudyjskiej i jej modernizację. Jednocześnie stosuje twardą politykę kadrową, eliminując ze swojego środowiska oponentów politycznych. 

RadioZET.pl/PAP/The Guardian