Zamknij

Jednogroszówki powinny zniknąć z obiegu - tak uważa większość Polaków

08.09.2019 13:32
Jednogroszówki powinny zniknąć z obiegu - sondaż. Ich produkcja kosztuje nawet 5 groszy
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Polacy zdecydowanie popierają wycofanie z obiegu jedno- i dwugroszowych monet. Jednocześnie większość z nas regularnie się nimi posługuje na zakupach. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla portalu WP.pl. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal WP.pl, większość ankietowanych w Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna (przeprowadzony na próbie 1057 osób powyżej 18 lat), poparła pomysł wycofania jedno- i dwugroszówek z obiegu.

W sumie za takim rozwiązaniem opowiedziało się 70 proc. badanych (po 35 proc. zdecydowanie tak i raczej rak), a przeciwne było 17 proc. (zdecydowanie nie 6 proc. i raczej nie 11 proc.). Natomiast 13 proc. ankietowanych nie było w stanie zająć stanowiska.

Zobacz także

Jednocześnie okazuje się, że Polacy bardzo często korzystają z monet o niskich nominałach. Codziennie lub prawie każdego dnia robi to 24 proc. badanych, dwa lub trzy razy w tygodniu - 22 proc., a raz w tygodniu 11 proc. Rzadziej niż raz w miesiącu posługuje się groszówkami 15 proc. ankietowanych. 

Również większość Polaków opowiedziała się za zaokrągleniem cen do 5 lub 10 groszy. Czyli na przykład zamiast cenę w wysokości 1,79 zł, podawać jako 1,75 zł albo 1,8 zł. 

Takie zmiany popiera 77 proc. badanych (38 proc. zdecydowanie tak i 39 proc. raczej tak). Dokładnych cen produktów chce nadal używać 11 proc. badanych (5 proc. zdecydowanie nie, 6 proc. raczej nie). Zdania w tej kwestii nie miało 12 proc. ankietowanych.

Zobacz także

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego jedno-, dwu- i pięciogroszówki stanowiły w drugim kwartale tego roku prawie 67,5 proc. wszystkich monet. To daje liczbę ponad 12,5 miliarda.

NBP nie podaje ile wydaje na produkcję monet. Jednak nieoficjalnie każda jednogroszówka kosztuje nawet pięć groszy. O tym fakcie wiedziało 63 proc. badanych, a bez tej świadomości było 47 proc. ankietowanych.

W najbliższej przyszłości wszystkie tradycyjne transakcje - nie tylko z użyciem groszówek - mogą zostać zastąpione przez płatności bezgotówkowe. W 2017 roku według danych NBP za pomocą kart lub smartfonów wykonywano 84,8 proc. wszystkich transakcji.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl