Zamknij

Jean-Claude Juncker chwali Polaków za solidarność energetyczną

Rafał Mandes
22.03.2018 23:05
Jean-Claude Juncker chwali Polaków za solidarność energetyczną
fot. Matthew Henry/Unsplash

Porozumienie energetyczne Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, które ma być zawarte w 2018 roku, to wyraz jedności i solidarności UE w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - stwierdził w czwartek na konferencji prasowej szef KE Jean-Claude Juncker.

Tego dnia w Brukseli odbyło się spotkanie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim i przywódcami państw bałtyckich: prezydent Litwy Dalią Grybauskaite oraz premierami Łotwy i Estonii, Marisem Kuczinskisem i Jurim Ratasem.

We wspólnym oświadczeniu szef KE, trzej premierzy i prezydent Litwy zadeklarowali, że spotkają się ponownie do czerwca 2018 roku w celu zawarcia porozumienia politycznego "w sprawie optymalnego sposobu synchronizacji sieci krajów bałtyckich z europejską siecią kontynentalną".

Juncker podkreślił na czwartkowej konferencji, że na mocy porozumienia synchronizacja sieci krajów bałtyckich z europejską siecią kontynentalną miałaby nastąpić do 2025 r.

"To paneuropejski projekt, który zwiększa jedność i solidarność UE" - powiedział szef KE.

"To jeden z najbardziej emblematycznych projektów unii energetycznej, który potwierdza solidarność i jest jej wyrazem w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego" - dodał Juncker.

Synchronizacja sieci elektroenergetycznych z UE pozwoliłaby krajom bałtyckim ograniczyć uzależnienie od dostaw prądu z Rosji.

Podczas czwartkowego spotkania w siedzibie KE przywódcy podkreślili znaczenie procesu synchronizacji "jako elementu kluczowego dla fizycznej integracji państw bałtyckich z europejskim kontynentalnym systemem energetycznym, który stanowi ogromny wkład w jedność i bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej".

Uznali również, że jest to "jeden z najbardziej symbolicznych projektów unii energetycznej oraz konkretny wyraz solidarności w ramach bezpieczeństwa energetycznego". Projekt ma być wsparty ze środków unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę".

Szefowie państw i rządów "z zadowoleniem przyjęli znaczne postępy w pracach przygotowawczych prowadzonych przez ministrów ds. energetyki poszczególnych krajów we współpracy z wiceprzewodniczącym ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem i komisarzem ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguelem Ariasem Canete" - głosi komunikat ze spotkania.

Z Brukseli Mateusz Roszak/PAP/RM