Zamknij

Gapowicze mają pół miliarda złotych długów

17.12.2019 11:39
Jazda autobusem bez biletu. Gapowicze mają pół miliarda długu
fot. Shutterstock/DGLimages (ilustracyjne)

Długi pasażerów na gapę przekroczyły 436 milionów złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Chodzi o ponad 300 tysięcy osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ponad 332 tysiące osób ma łącznie prawie milion zobowiązań względem przewoźników. Długi gapowiczów, którzy nie kupują biletów w komunikacji miejskiej to już ponad 436 milionów złotych.

Najwięcej, bo prawie 134 milionów winni są mieszkańcy Śląska i Wielkopolski. Stąd też pochodzi gapowicz-rekordzista. 49-letni mieszkaniec Poznania musi spłacić 296 zobowiązań przekraczających 126 tysięcy złotych.

Długi gapowiczów na Mazowszu to prawie 50 milionów złotych. Po drugiej strony barykady jest Podlasie i Podkarpacie, tu solidni pasażerowie zwykle kupują bilety. Długi gapowiczów w tych regionach wynoszą odpowiednio 1,13 mln złotych i 1,8 mln złotych.

Zobacz także

Statystyczny gapowicz to zwykle mężczyzna w wieku od 40 do 50 lat. Młodsze osoby, w tym młodzież zwykle mają wykupione karty miejskie.  Jak wskazał PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, co trzeci gapowicz uważa, że jazda bez biletu jest sposobem na oszczędzanie pieniędzy. "Tymczasem to mit, bo przyłapany ponosi wyższe koszty jazdy na gapę. Do ceny biletu dolicza się kary wynikające z regulaminu podróży oraz ewentualne koszty sądowe i komornicze" - podkreślił.

Zobacz także

Na dług w znacznej mierze zapracowali mężczyźni. Zalegają oni z płatnością 287 milionów złotych. Kobiety-gapowiczki są winne o połowę mniejszą kwotę.

RadioZET.pl/PAP