Zamknij

Szefowie państwowych spółek ujawnią majątki? Projekt czeka od lat

26.03.2021 17:09
Jawność majątków prezesów spółek SP
fot. Piotr Molecki/East News

Lex Obajtek i „ustawa-czyste ręce”, czyli jawność życia publicznego. Opozycja chce zmienić przepisy i zobligować prezesów państwowych spółek do informowania o swoich majątkach.

Taśmy Obajtka rzuciły cień podejrzeń na prezesa Orlenu. Były wójt Pcimia pod presją zarzutów o nieuczciwe działania sam opublikował swoje oświadczenie majątkowe.

Czy prawo wymusi na innych kierownikach państwowych spółek i urzędów taką samą transparentność? Opozycja chce wprowadzić obowiązek składania oświadczeń majątkowych m.in. prezesów spółek Skarbu Państwa.

Prezesi spółek państwowych ujawnią majątki? 

Koalicja Obywatelska przedstawia skrywany w sejmowej zamrażarce od dwóch lat projekt zakładający ujawnienie majątków prezesów spółek Skarbu Państwa.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek pod presją podejrzeń o korupcję i nieuczciwe postępowania zarówno jako szef państwowej spółki, jak i wcześniej samorządowiec, sam ujawnił swoje oświadczenie majątkowe.

Cezary Tomczyk z KO apeluje jednak, by przyjąć przepisy, które zobligują do tego każdego prezesa państwowej spółki. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wielu urzędników zobligowanych jest do sporządzenia takich oświadczeń majątkowych, jednak ich publikacja często pozostaje kwestią woli.

Projekt posłów Koalicji został okrzyknięty "ustawą-czyste ręce".

Tę sprawę wniósł do Sejmu poseł Sławomir Nitras wraz z grupą posłów. Ustawa, która mówi jasno, że wszyscy politycy, wszyscy szefowie urzędów centralnych i przede wszystkim prezesi spółek Skarbu Państwa muszą mieć jawne majątki w imię naczelnej zasady jawności życia publicznego

Cezary Tomczyk

Pomysł zobligowania prezesów spółek do ujawniania majątków popiera też Lewica.
- Dlaczego jest tak, że wójt Pcimia czy poseł musi przedstawić swoje oświadczenie, a osoba zasiadająca w spółce z udziałem Skarbu Państwa nie musi tego robić? Jak to jest, że prezes Orlenu od kilku lat nie ujawnia źródeł swojego majątku" - pytała posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Parlamentarzyści z tego ugrupowania chcą, by członkowie spółek, w których Skarb Państwa ma ponad połowę udziałów, ujawnili swoje oświadczenia majątkowe.
RadioZET.pl/PAP