Zamknij

Częstochowa. Radni za opłatą dla pielgrzymów. Ordo Iuris krytykuje

24.10.2019 17:41
Jasna Góra. Radni Częstochowy za opłatą dla pielgrzymów. Ordo Iuris krytykuje
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Spór o uchwałę Rady Miasta Częstochowy w sprawie pielgrzymów. Zaapelowano w niej o wprowadzenie opłaty od pątników na pokrycie kosztów gospodarowania odpadami. Negatywną opinię o uchwale wydała organizacja Ordo Iuris. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna (KAI), sprawa dotyczy wrześniowej uchwały Rady Miasta Częstochowa.

Z inicjatywy jednego z radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, przyjęła ona apel do metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo o wprowadzenie opłaty od każdego pielgrzyma.

"W związku z rosnącą liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów oraz wzrastającymi z tego powodu kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, mając na uwadze wizerunek miasta wśród mieszkanek i mieszkańców, pątników i pątniczek, pragniemy w ramach ogólnie przyjętych dobrych kanonów dbania o nasze wspólne dobro, małą ojczyznę Częstochowę, zaproponować partycypację w kosztach obsługi wyżej wymienionego systemu śmieciowego" - napisali radni Częstochowy. 

Zobacz także

Opłaty dla pielgrzymów?

Zaproponowali wprowadzenie symbolicznej opłaty złotówki od każdego pielgrzyma na wsparcie systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. W zamian radni oferują przeznaczenie 20 proc. zysków z opłaty na poprawę infrastruktury turystycznej, w tym publicznych toalet.

"Oprócz kwestii finansowych, powyższe propozycje są podyktowane zastrzeżeniami co do stanu czystości ciągów pieszo – jezdnych w obszarach pielgrzymek, licznie zgłaszanymi przez częstochowianki i częstochowian" - napisano w apelu.

Opinię prawną o uchwale częstochowskich radnych wydało Ordo Iuris - organizacja pozarządowa, która wypowiada się w sprawach dotyczących Kościoła Katolickiego. 

Zdaniem Ordo Iuris to już trzecią próba wprowadzenia opłaty od pielgrzymów w Częstochowie - poprzednie w 2010 i 2014 roku.

Zobacz także

"Mobilizacja elektoratu w kampanii wyborczej"

W swojej analizie eksperci organizacji podkreślili, że koncepcja rekompensaty zawiera szereg wad.

Na przykład nie zostały wskazane daty graniczne "sezonu pielgrzymkowego", ani czy za osoby mieszkające w Częstochowie i partycypujące już finansowo w kosztach obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które uczęszczają na Jasną Górę, również należy się rekompensata.

"O ile samo przekazanie darowizny gminie jest możliwe, to jednak darowanie sumy pieniężnej w celu pokrycia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi, można uznać za czynność pozorną, a w konsekwencji otrzymane przez miasto świadczenie za nienależne i podlegające zwrotowi" - napisało Ordo Iuris w komunikacie przesłanym do KAI.

Ordo Iuris wskazało, że apel radnych ma charakter dyskryminujący pielgrzymów.

Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris dodał, że "podjęcie uchwały było wyłącznie elementem mobilizacji określonego elektoratu w kampanii wyborczej, a nie działaniem na rzecz miasta i jego mieszkańców”.

Według danych biura prasowego Sanktuarium na Jasnej Górze, w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym (od 12 maja do 14 sierpnia) przybyły 182 pielgrzymki piesze z udziałem 86 tys. osób (w ubiegłym roku 156 pielgrzymek i 82 tys. osób) i 133 pielgrzymki rowerowe z udziałem 9 tys. 100 osób (w ubiegłym roku 113 pielgrzymek rowerowych, a w nich 7 tys. 500 osób).

Zobacz także

RadioZET.pl/eKAI.pl