Zamknij

Dom, kredyt i topniejące oszczędności. Co kryje majątek prezesa PiS?

Piotr Drabik
07.02.2019 15:14
Jarosław Kaczyński. Oświadczenia majątkowe. Srebrna. Prezes PiS. Taśmy Kaczyńskiego
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Ujawnione nagrania w sprawie K-Towers i spółki Srebrna pokazały Jarosława Kaczyńskiego jako biznesowego negocjatora. Sprawdziliśmy, jaki obecnie jest majątek prezesa PiS i jak zmienił się on w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej i były premier, jest jednym z głównych bohaterów ujawnionych taśm z rozmów o budowie w centrum Warszawy dwóch 190-metrowych wieżowców.

Inwestycję miał realizować austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który szczegóły budowy uzgadniał ze spółką Srebrna zarządzaną przez bliskich współpracowników prezesa PiS.

Ostatecznie do inwestycji nie doszło, a przedsiębiorca domaga się od Kaczyńskiego zwrotu poniesionych przez niego kosztów przygotowań do inwestycji. Stenogramy z rozmów Kaczyńskiego z Birgfellner ujawniła pod koniec stycznia „Gazeta Wyborcza”

Taśmy Kaczyńskiego i spółka Srebrna. Tłumaczymy sprawę krok po kroku

Jak zmieniał się majątek Kaczyńskiego w ciągu 10 lat?

Według oświadczenia majątkowego prezes PiS w 2008 roku posiadał 112 tys. złotych oszczędności. Jedyna wykazana przez niego nieruchomość to dom o powierzchni 154 metrów kwadratowych, o wartości około 2 milionów złotych. Prezes PiS posiadał 1/6 udziałów w nieruchomości odziedziczonej po zmarłym w 2005 roku ojcu Rajmundzie. 

Kaczyński 10 lat temu zasiadał w Fundacji Prasowej Solidarność – była ona właścicielem spółki Srebrna, która planowała w ubiegłym roku rozpocząć budowę 190-metrowych wieżowców na stołecznej Woli. 

W 2007 roku prezes PiS z poselskiej pensji uzyskał dochód 211 293 tys. zł, a z diety sejmowej – 27 360 zł. 

Taśmy Kaczyńskiego. Kim jest Gerald Birgfellner? To on miał budować wieże dla Srebrnej

Natomiast według ostatniego dostępnego oświadczenia majątkowego za 2017 rok były premier wykazywał około 19 tys. złotych oszczędności oraz tę samą nieruchomość co 10 lat temu. Jednak jej szacowana wartość spadła do 1,5 mln zł, a Kaczyński zadeklarował współwłasność w jednej trzeciej.

Prezes PiS jedyną pełnioną funkcję poza zasiadaniem w ławach poselskich (jest deputowanym na Sejm od 1989 roku z przerwą na lata 1993-1997) wskazał szefowanie Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Ta instytucja przejęła zlikwidowaną Fundację Prasową Solidarność oraz podległe jej spółki m.in. Srebrną.

Poselska pensja Kaczyńskiego wyniosła 118 914 zł 60 gr, a dieta 30 062 zł 40 gr (w tym 2702 zł 40 gr opodatkowania). W porównaniu do oświadczenia majątkowego sprzed dekady, do dochodu prezesa PiS doszła emerytura – w 2017 roku wyniosła ona 77 323 zł 77 gr. 

Były premier wykazał również kredyt bankowy w trakcie spłaty na około 127 tys. zł, zaciągnięty w SKOK Kasa im. Stefczyka. Jako powód zobowiązania polityk napisał: „Opieka nad chorą mamą i koszty związane z Jej upamiętnieniem” (Jadwiga Kaczyńska zmarła w 2013 roku).

Taśmy Kaczyńskiego. Prezes Pekao rozmawiał o kredycie na wieże przy Srebrnej?

Faktury Srebrnej

„Gazeta Wyborcza” ujawniła w czwartek fakturę z czerwca 2018 roku, którą wystawiła spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych 190-metrowych wieżowców w centrum Warszawy.

Jak podał dziennik, w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, chce od Srebrnej 1 mln 580 tys. Gazeta podkreśla, że jest to jedna z czterech faktur, którą miał wystawić Birgfellner.

Według „GW” to właśnie brakiem faktur prezes PiS Jarosław Kaczyński miał uzasadniać odmowę wypłaty należnych Austriakowi pieniędzy. Gazeta dodała, że oryginały wszystkich faktur ma prokuratura.

Komentując publikację, rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała: „Faktura, którą ujawniła »Gazeta Wyborcza« nie jest podstawą do dokonania płatności, bo w niej nie wiadomo, o co chodzi. Taką fakturę każdy może wystawić każdemu”.

Z kolei posłowie PO zapowiedzieli w czwartek wniosek o przeprowadzenie kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Według nich mamy do czynienia z „typową luką VAT-owską, bo Srebrna nie odprowadziła podatków w związku z korzyściami, jakie uzyskała”.

Majątek kierowcy Kaczyńskiego. Ma trzy domy i setki tysięcy złotych oszczędności

RadioZET.pl/PTD