Zamknij
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin podczas ministerialnej konferencji, czerwiec 2021
fot: Andrzej Iwańczuki/East News
TYLKO U NAS

Jarosław Gowin szczerze: TSUE wypadł za bandę, a Polski Ład to haracze

Agnieszka Zaręba
Agnieszka Zaręba Redaktor Radia Zet
24.09.2021 14:44
24.09.2021 14:44

Jarosław Gowin ostro komentuje sytuację wokół TSUE, mówi o haraczach ściąganych w ramach Polskiego Ładu i zdradza jakim jest szefem oraz kolegą z pracy. Z liderem Porozumienia oraz byłym wicepremierem o sytuacji politycznej i gospodarczej kraju rozmawia Agnieszka Zaręba w podcaście „Biznes. Między wierszami” w RadioZET.pl.

Jarosław Gowin skomentował w podcaście „Biznes. Między wierszami” m.in. nowelizację ustawy budżetowej, Polski Ład, a także stan polityki międzynarodowej. Lider Porozumienia i były wicepremier odniósł się także do tematu zakazu handlu, kopalni Turów, 500 plus i aktywności ekonomicznej Polaków.

Nowelizacja ustawy budżetowej

Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej. Politycy wyliczyli, że stać nas na podniesienie wydatków o ok. 37 mld zł, równocześnie dochody mają się zwiększyć o ok. 78,5 mld zł, a deficyt zostanie zredukowany o ok. 42 mld zł. Czy oznacza to, że polska gospodarka kwitnie?

- Skąd się wzięło te 80 miliardów? One się wzięły z inflacji. To nie jest tak, że polska gospodarka nagle jakoś gwałtownie przyspieszyła albo że zaczęliśmy ściągać skuteczniej podatki. Mówię o tej części podatków, która ma być uczciwie płacona, a nie o jakimś haraczu ściąganym w ramach Polskiego Ładu. Niestety te 80 miliardów ma rząd, dlatego że wyciągnął je poprzez inflację z portfeli ogółu Polaków - mówi Jarosław Gowin.

Kopalnia Turów i TSUE

Fragment komunikatu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej brzmi: "Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje obowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tysięcy euro dziennie". Jarosław Gowin ocenił, że "to jest bezsprzecznie zła wiadomość, aczkolwiek sprawa jest złożona. Ja nie o wszystkim mogę mówić, bo są takie elementy mojej wiedzy, które gdybym je upublicznił, to jeszcze bardziej utrudniałyby sytuację procesową Polski".

Trybunał Sprawiedliwości wypadł za bandę. To jest orzeczenie nieproporcjonalne, zdecydowanie zbyt surowe. Nie wyobrażam sobie, żeby Polska mogła zamknąć elektrownię Turów. (...) To elektrownia bardzo ważna z punktu widzenia bilansu energetycznego Polski

- Natomiast działania nieuzasadnione Trybunału Sprawiedliwości to jest jedna rzecz, a nieudolność polskiej dyplomacji i nieumiejętność porozumienia się z naszym czeskim sąsiadem to jest rzecz druga. Bardzo bym chciał, żebyśmy tych kar nie płacili i żeby polscy negocjatorzy jak najszybciej znaleźli jakiś kompromis z Czechami - podsumowuje były wicepremier.

Zakaz handlu

Czy uszczelnianie zakazu handlu to podcinanie skrzydeł polskim przedsiębiorcom? Firmy obchodzą ten przepis zamieniając się, przynajmniej w teorii, w placówki pocztowe. Rząd pracuje nad tym, żeby to ukrócić.

- Tu mam bardzo mieszane uczucia - zdradza Jarosław Gowin. Uważam, że należy nieco zliberalizować te przepisy. Rozwiązania zaproponowane przez "Solidarność" i forsowane w Sejmie idą w inną stronę. Albo zliberalizujmy te przepisy, albo wprowadźmy przepisy, które będą równe dla wszystkich. Ja jestem w kontakcie ze środowiskami handlowymi i tutaj jest ewidentny konflikt interesów między dużymi sieciami, które chcą obchodzić te przepisy różnymi trikami, przede wszystkim tymi rzekomymi usługami pocztowymi. One są w konflikcie z małym handlem. To są te małe polskie sklepiki, które mówią "nas nie stać na tego typu triki. To ostatecznie my zbankrutujemy". Dlatego w tej sprawie trudno o mądry kompromis. Zobaczymy w jakim kształcie ta ustawa wyjdzie z Senatu. Wtedy ja, moi posłowie, posłowie Porozumienia, zdecydujemy jak ostatecznie zagłosować - dodaje szef Porozumienia.

Polski Ład

Jarosław Gowin skomentował w podcaście "Biznes. Między wierszami" kilka elementów Polskiego Ładu:

- Mam wrażenie, że Polski Ład, czyli to, co rząd próbuje wprowadzić od 1 stycznia, to nie będzie działanie proinwestycyjne. Przeciwnie, to będzie działanie, które skutkuje jeszcze wyższym opodatkowaniem pracy. Mówiąc krótko, po wejściu w życie Polskiego Ładu jeszcze mniej będzie się opłacało pracować, a jeszcze bardziej będzie się opłacało żyć na koszt ogółu podatników. Jeżeli dzisiaj są takie sytuacje, że pracownicy opieki społecznej zarabiają mniej, niż wynoszą świadczenia ich podopiecznych to jest to dowód na głęboką patologię. Niestety inwestycje mamy na niskim poziomie, chciałbym bardzo, żeby one wzrosły, ale rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu zniechęcają przedsiębiorców do inwestowania, już nie mówiąc o tym, że to jest 700 stron nowych przepisów, które są bardzo zagmatwane. Przedsiębiorcy zamiast inwestować, zamiast rozwijać swoje firmy, tworzyć nowe miejsca pracy to będą spędzali setki godzin na naradach z doradcami podatkowymi jak w tym wszystkim się rozeznać - mówi Jarosław Gowin.

- Protestuję przeciwko rozwiązaniom podatkowym Polskiego Ładu, bo w innych obszarach jest wiele rozwiązań, które byłbym gotów poprzeć nawet w obszarze podatkowym. Są takie rozwiązania, które sam postulowałem: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy czy podniesienie pierwszego progu podatkowego do 120 tysięcy. To są dobre rozwiązania. Początkowo popierałem Polski Ład kierunkowo, czyli co do kierunków rozwiązań. Od samego początku, nie tylko ja, ale także premier Mateusz Morawiecki, mówiliśmy o tym, że wprowadzimy to, co media nazwały ulgą dla klasy średniej. Rzeczywiście takie rozwiązania chroniące przed drastycznym wzrostem podatków z inicjatywy mojej partii, Porozumienia, zostały wprowadzone w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę. Natomiast nie doszliśmy do kompromisu z PiS-em, jeżeli chodzi o przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy prowadzą tzw. jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym, przed takim socjalistycznym zamachem na polską przedsiębiorczość, musiałem zaprotestować - wyznaje szef Porozumienia.

Jarosław Gowin
fot. Jakub Kaminski/East News

- W rozwiązaniach podatkowych są także takie, które oceniam pozytywnie – mówi Jarosław Gowin, pytany o dobre strony Polskiego Ładu. - Chociażby różnego rodzaju ulgi na robotyzację, to jest projekt, który był przygotowywany pod moimi auspicjami. Ulga na automatyzację, kolejne ułatwienia podatkowe, jeśli chodzi o prowadzenie działalności B+R (badanie i rozwój - przyp. red.) czy rozwiązania proinwestycyjne. Natomiast te wszystkie rozwiązania odchodzą w cień wobec zasadniczego negatywnego rozwiązania promowanego, forsowanego w ramach Polskiego Ładu, czyli tej drastycznej podwyżki podatków dla przedsiębiorców - podkreśla były wicepremier.

- Mnie odpowiadają propozycje Adama Abramowicza (rzecznik małych i średnich przedsiębiorców - przyp. red.). On uważa, że powinniśmy zachować podatek liniowy. To jest wielkie osiągnięcie, wprowadzone przez premiera z rządu lewicowego, Leszka Millera. Jest gorzkim paradoksem dla mnie, że od tego dobrego rozwiązania odchodzi rząd, który nominalnie nazywa siebie rządem prawicowym. Warto zachować podatek liniowy, natomiast przedsiębiorcy powinni płacić wyższe składki zdrowotne, ale to powinno być 9 proc. od średniego krajowego wynagrodzenia i powinien być wprowadzony górny limit wysokości składki zdrowotnej. Pan minister Abramowicz obliczył, że powinno to być nieco poniżej 1200 zł miesięcznie. Uważam, że to jest dobre rozwiązanie. Oczywiście ogromna większość przedsiębiorców powinna płacić składkę zdrowotną w kwocie nieporównanie mniejszej, niż te 1200 zł. Tutaj ta maksymalna stawka dotyczyłaby tylko największych przedsiębiorców - podsumowuje Gowin.

Składka zdrowotna

- Zaczęliśmy naszą rozmowę od informacji, że w budżecie jest więcej pieniędzy – to jest sposób na to, żeby zasilić budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Ja nie protestuję też przeciwko podwyżce składki dla przedsiębiorców. One rzeczywiście dzisiaj są rażąco niskie, mówię oczywiście o składce zdrowotnej - mówi podczas wywiadu w RadioZET.pl Jarosław Gowin.

Protestuję przeciwko drastycznej skokowej podwyżce. Proponujemy inne rozwiązania: przekierowanie na potrzeby NFZ 2 proc. ze składki rentowej. Można poza tym zasilić służbę zdrowia częścią dochodów z akcyzy na papierosy czy alkohol

- Ja nie byłbym nawet przeciwny podniesieniu tej akcyzy. Ani alkohol, ani papierosy dobremu zdrowiu nie służą. W związku z tym, jeśli ktoś korzysta z tych używek, to niech się liczy z tym, że część jego podatków, kwoty, które płaci na te używki, przeznaczona będzie na potrzeby służby zdrowia - podsumowuje Gowin.

Polityka międzynarodowa

- Polityka międzynarodowa to jeden z głównych obszarów mojego sporu z PiS-em i to nie od dzisiaj - podkreśla Gowin. Najwyraźniej to się zaznaczyło przy okazji tego dramatycznego momentu, jakim była groźba zawetowania przez Polskę i Węgry budżetu unijnego. Ja uważałem, że to byłoby rozwiązaniem samobójczym. Moja wizyta w Brukseli, spotkanie jednego dnia z sześcioma komisarzami, wszystko to pomogło wypracować dobry kompromis, dzięki któremu Polska może korzystać z ogromnych funduszy unijnych. Wtedy, kiedy one zostaną odblokowane, bo dzisiaj są zablokowane ze względu na spór o praworządność.

Włącz drugi odcinek podcastu "Biznes. Między wierszami" w RadioZET.pl i posłuchaj całej rozmowy z Jarosławem Gowinem, szefem Porozumienia i byłym wicepremierem.

Posłuchaj podcastu

Słuchaj więcej! Jeśli zainteresował Cię podcast "Biznes. Między wierszami", przesłuchaj także odcinek z Ryszardem Petru, który twierdzi, że "Polski Ład to zatruty owoc dla polskiej gospodarki".

Agnieszka Zaręba
Agnieszka Zaręba

Dziennikarka ekonomiczna, redaktorka i konferansjerka. Specjalizuje się w tematyce finansów, inwestowania, rynku kapitałowego, nieruchomości i gamingu.

Misją jej działalności jest edukacja ekonomiczna, udziela się w środowisku inwestorów indywidualnych. Prowadzi i moderuje debaty rynkowe, kongresy gospodarcze oraz konferencje biznesowe. Dobrze odnajduje się w sytuacjach kryzysowych, zdobyła certyfikat MON nadany na szkoleniu w jednostce wojskowej.

Prywatnie kocha sport. Posiada uprawnienia ratownika wodnego, sędziego pływania i ratownika medycznego. Podróże to więcej niż pasja, jest certyfikowanym pilotem wycieczek zagranicznych, zainteresowanym sektorem incentive travel, czyli turystyką biznesową.

KONTAKT:

agnieszka.zareba@radiozet.pl

TT: Twitter.com/pressagnes

Insta: @pressagnes

 FB: https://www.facebook.com/AgnieszkaZarebaDziennikarz