Zamknij

Jarosław Gowin ministrem pracy. "Nie będzie niczyjego dyktatu"

06.10.2020 21:44
Gowin nowym ministrem pracy
fot. PAP/Radek Pietruszka

Jarosław Gowin został powołany na urząd wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Związkowcy uważają, że nominacja szefa Porozumienia na ministra pracy jest jak „naplucie im w twarz”.

Rekonstrukcja rządu nie tylko doprowadziła do ograniczenia liczby ministerstw, ale także namieszała przy określaniu zakresu odpowiedzialności ministrów.

Jarosław Gowin, który do tej pory był ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, teraz stanie na czele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dotychczasowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, zajmie się teraz jedynie sprawami rodziny i polityki społecznej.

Jarosław Gowin kontra związkowcy. „Polityka wymaga kompromisów”

Nominacja Jarosława Gowina na ministra rozwoju, pracy i technologii nie spodobała się związkowcom. Szefa NSZZ Solidarność Piotr Duda mówił podczas konferencji prasowej, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało Solidarności „prezent” na 40. rocznicę powstania.

Zobacz także

- Rekonstrukcja rządu wychodzi poza ramy jakiegokolwiek wewnętrznego partyjnego rozdania, tym bardziej jestem zszokowany, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało nam taki wspaniały „prezent”, na 40. lecie NSZZ Solidarność, oddając decyzje dotyczące pracy skrajnemu liberałowi, czyli panu Gowinowi – komentował Piotr Duda.

Zobacz także

Szef związkowców wytknął Gowinowi, że ten głosował w Sejmie za podwyższeniem wieku emerytalnego i dążył do większego uelastycznienia pracy pomijając przy tym postulaty pracownicze.

Dzisiaj, ten który za PO dołożył się do tych umów śmieciowych, do podwyższenia wieku emerytalnego, otrzymuje ministerstwo pracy... Mówiąc po związkowemu: to jakby napluto w twarz. PiS to zrobiło Solidarności, jeśli PiS chce iść w tym kierunku i chce otwartego konfliktu ze związkiem zawodowym Solidarność to zrobił ku temu wielki krok 

Piotr Duda

Do krytyki ze strony szefa związkowców odniósł się sam Jarosław Gowin na antenie TVN24. Nowy minister pracy powiedział, że nie będzie działał ani pod dyktando związkowców, ani pracowników.

Jako wicepremier zrobię wszystko, żeby nie było niczyjego dyktatu - ani związków zawodowych, ani pracowników. Moim zadaniem jako ministra rozwoju i pracy jest ochrona bezpiecznych miejsc pracy dla Polaków 

Jarosław Gowin

Dodał, że jako przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z potrzeby utrzymania równowagi między przywilejami pracowników i pracodawców. Gowin zapewniał, że jego poglądy dotyczące m.in. wieku emerytalnego są niezmienne, jednak polityka - jak oceniał - "wymaga kompromisów".

RadioZET.pl/TVN24/PAP