Zamknij

Japonia. Abdykacja cesarza trwała 10 minut, a kosztowała ponad 500 mln zł

Piotr Drabik
30.04.2019 11:03
Japonia. Abdykacja Akihito i koronacja Naruhito kosztowała ponad 500 mln zł
fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Aż 16,6 mld jenów (około 572 mln zł) rząd japoński zaplanował na pokrycie kosztów abdykacji cesarza Akihito. Ceremonia trwająca 10 minut została poprzedzona szeregiem innych wydarzeń. Na Chryzantemowy Tron wstąpił syn ustępującego cesarza - Naruhito.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Cesarz Akihito rządził państwem japońskim od 1989 roku. Swoją abdykację, podyktowaną coraz gorszym stanem zdrowia 85-letni monarcha ogłosił w lipcu 2016 roku. 

Dziesięć minut uroczystości

Dla Japończyków to pierwsza abdykacja cesarza od ponad 200 lat. Główna ceremonia zmiany na Chryzantemowym Tronie, która odbyła się we wtorek w Tokio, trwała zaledwie 10 minut. 

Japonia: Cesarz Akihito abdykuje 30 kwietnia 2019 r.

Akihito ogłosił swoją rezygnację w obecności członków rodziny cesarskiej i przedstawicieli japońskiego rządu, w tym premiera Shinzo Abego. Następnie wygłosił swoje ostatnie przemówienie jako cesarz i w towarzystwie najbliższych współpracowników opuścił salę tronową.

Od tego momentu 126. cesarzem Japonii jest 59-letni Naruhito, syn ustępującego Akihito. 

Jak podał Reuters, japoński rząd na ceremoniał związany ze zmianą na Chryzantemowym Tronie zarezerwował 16,6 mld jenów (około 572 mln zł). To o 30 proc. więcej niż w 1989 roku, kiedy doszło do poprzedniej koronacji w Japonii.

Z tych kosztów pokryto m.in. budowę tymczasowych hal wokół Pałacu Cesarskiego w Tokio. 

Agencja zaznaczyła, że tak duże wydatki z budżetu państwa budzą wiele kontrowersji, ponieważ ceremonia abdykacji Akihito zawierała wiele elementów religijnych związanych z Shinto. To tradycyjna japońska religia oparta na mitologii i wiarę wiele bóstw oraz duchów. 

W budżet zmiany na Chryzantemowym Tronie wpisano również rytułał daijosai. Pierwsze ofiarowanie nowo zebranego ryżu bóstwom shinto przez nowego cesarza w nocy z 14 na 15 listopada ma kosztować ok. 2,7 mld jenów (ok. 93 mln złotych).

Zobacz także

Nowa era w Japonii

Wtorek 30 kwietnia jest ostatnim dniem ery Heisei ("pokój wszędzie"), jak nazywa się okres panowania Akihito, który zasiadł na tronie w 1989 roku. Rozpoczynająca się następnego dnia era panowania Naruhito nosi nazwę Reiwa, co oznacza „piękną harmonię”.

Akihito jest pierwszym cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną konstytucję japońską, definiującą jego rolę jako symbol narodu, pozbawiony jakiejkolwiek władzy politycznej. Jego ojciec, Hirohito, w imię którego japońskie wojsko walczyło w drugiej wojnie światowej, uznawany był za żyjące bóstwo.

Zobacz także

RadioZET.pl/Reuters/Business Insider Polska/PAP/PTD