Zamknij

Jan Paweł II jako przytulanka za 149 zł. "Miła w dotyku"

20.01.2020 14:15
Jan Paweł II jako przytulanka za 149 zł. "Z miłości do Polski"
fot. ruah.eu - przytulanki świętych/Facebook, Zkoty1953/Wikimedia Commons/obraz autorstwa Zbigniewa Kotyłło

W co najmniej trzech sklepach z dewocjonaliami można kupić przytulankę przypominającą św. Jana Pawła II. Autorka zabawki "stworzonej z miłości do Polski" zapewnia, że ma zgodę Watykanu na jej produkcję.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał dziennik "Fakt", zabawkę można nabyć za 149 lub 159 zł (w zależności od sklepu). 

"Przytulanka jest wyjątkowo miła w dotyku. Wykonana z najwyższej jakości tkanin bawełnianych" - reklamuje ją producentka. Maskotka "stworzona z miłości do Polski i wykonana ręcznie" jest cała biała. Ponadto istnieje możliwość wyszycia imienia obdarowanej osoby na stopie pluszowego papieża.

Zobacz także

"Przytulanka handmade św. Jan Paweł II, to świetny prezent z okazji Chrztu Świętego, I Komunii Świętej, Bierzmowania, urodzin, imienin, dla księdza, siostry zakonnej i na wiele innych okazji" - napisano w opisie produktu.

"Przytulenia potrzebuje każdy z nas"

Autorką zabawki jest Kamila Drzewiecka - prezes Fundacji „Podaruj Radość”, a z zawodu nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

W rozmowie z gazetą podkreśliła, że przytulanki przedstawiające świętych, w tym Jana Pawła II, mają pomóc dzieciom w przyswajaniu wiedzy o bohaterach, którzy w swoim życiu czynili dobro.

Postaci świętych, czy postaci biblijne to herosi, którzy z pewnością więcej nauczą dzieci niż Batman czy Spiderman (...) Jan Paweł II uczy dzieci godności i miłości w rodzinie. Dziś dzieci już nie pamiętają, kim był, a to nasz obowiązek przekazać im tego co po sobie zostawił

Kamila Drzewiecka

Podkreśliła, że "przytulenia potrzebuje każdy z nas, dziecko szczególnie, a czy przytula się do Barbie, czy do postaci choćby św. Józefa czy Maryi, to to już kwestia rodziny". - Pamiętajmy, że to dorośli kreują rzeczywistość dziecka - dodała Drzewiecka.

Zobacz także

Na dowód zgody Kościoła na produkcję zabawek, autorka pokazała redakcji "Faktu" list z Watykanu.

"Pragnienie oddania swojego życia dla innych jest bardzo szlachetnym zamiarem, ale jak słusznie Pani zauważyła, forma tej pomocy, zwłaszcza dotycząca sfery religijnej, musi zostać wcześniej skonsultowana z kompetentnymi osobami. Dlatego pomysł tzw. przytulanek należy omówić z duszpasterzem miejsca swojej posługi” – poradził jej w liście Paolo Borgia, przedstawiciel Sekretariatu Stanu Ojca Świętego. 

Drzewiecka podkreśliła, że trzyma się wytycznych ze Stolicy Apostolskiej.

Bez tego bym się tego nie podjęła. Cały czas jesteśmy w posłuszeństwie Kościołowi

Kamila Drzewiecka

Wytyczne Watykanu są jasne

Co na to duszpasterze Kościoła?

- W przypadku wizerunku urzędującego Ojca Świętego, jak również poprzednich papieży obowiązują wytyczne Stolicy Apostolskiej, których należy przestrzegać – podkreślił Przemysław Radzyński z biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej w rozmowie z "Faktem".

Zobacz także

Dziennik przypomniał, że według wytycznych Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, jako nadużycie może być traktowane "wykorzystanie wizerunku lub innych znaków rozpoznawczych, np. herbów papieskich i flag w sposób obrażający godność Ojca Świętego lub uczucia religijne albo też, używanie ich w celach komercyjnych bez odpowiedniego upoważnienia".

Zabawkę w kształcie papieża Polaka można odnaleźć w co najmniej trzech sklepach internetowych z dewocjonaliami. Jeden z nich - Misericordia - nie widzi nic niestosownego w oferowaniu przytulanki przypominającej Jana Pawła II.

Z kolei portal Denary podkreślił, że taki produkt nie jest sprzeczny z nauką Kościoła Katolickiego.

18 maja tego roku minie 100. rocznica urodzin Jana Pawła II.

RadioZET.pl/Fakt