Zamknij

Już jest nowy minister rolnictwa

Olga Papiernik
20.06.2018 09:53
 Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości powołania go na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi,
fot. PAP Foto

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Poprzednik Ardanowskiego Krzysztof Jurgiel - jak podało w poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa - złożył rezygnację z powodów osobistych.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że nowy minister przedstawi w - krótkim czasie specjalny pakiet - dla rolnictwa. Podkreślał, że dzisiaj wielkim problemem w obszarze rolnictwa jest susza, - która daje nam się bardzo mocno we znaki - nie tylko w obszarze owoców miękkich, ale też wielu innych roślin uprawnych. Będziemy zdecydowanie proponować pewne programy, żeby łagodzić skutki tej klęski żywiołowej - mówił premier. Zapowiedział, że - w ciągu najbliższych paru tygodni - przygotowanych zostanie również - wiele pozytywnych - programów dla rolników.

Sam Ardanowski mówił we wtorek PAP, że najważniejsza jest dla niego strategiczna przyszłość polskiego rolnictwa - wykorzystanie jego ogromnego potencjału. Zadeklarował też, że czuje dużą odpowiedzialność wobec rolników i konieczność uspokojenia sytuacji na wsi.

Zobacz także

Ardanowski urodził się w 1961 roku. Od listopada 1980 r. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, po których rozpoczął prowadzenie gospodarstwa rolnego. Od 1992 do 2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, a w latach 2003–2007 prezesował Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie. Od 1993 działał w PSL – Porozumieniu Ludowym. W kadencji 1998–2002 jako przedstawiciel Akcji Wyborczej Solidarność był radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego. Obecnie, jako poseł PiS, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

PAP/OP