Zamknij

Jakie obostrzenia od 1 grudnia 2021. Konferencja ministra zdrowia

29.11.2021 14:23
Niedzielski o obostrzeniach
fot. East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plan zaostrzenia restrykcji. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń i ryzyko pojawienia się w Polsce nowego, groźniejszego wariantu koronawirusa.

Lockdown znów staje się faktem. Choć zakażeń przybywa od miesięcy, to rząd do tej pory wstrzymywał się z zaostrzaniem restrykcji. Na tle państw takich jak Włochy, Francja czy Holandia, gdzie obowiązują przepustki covidowe, czy na tle Austrii, której gospodarka ponownie została zamrożona, w Polsce ograniczenia covidowe wydają się łagodne.

Obostrzenia ograniczają się obecnie do limitu klientów w restauracjach, sklepach, galeriach handlowych czy na siłowniach. Niezmiennie obowiązują też zasady: zachowania dystansu, dezynfekcji rąk, noszenia maseczek. O jakie nowe ograniczenia od 1 grudnia zostanie rozszerzona lista restrykcji?

Obostrzenia od 1 grudnia. Co ogłosił minister Adam Niedzielski?

Omikron, czyli nowa mutacja koronawirusa, zdaniem resortu zdrowia stanowi kolejne wyzwanie dla służby zdrowia. Resort zdrowia zarekomendował szczepienia, które „są tarczą także przed nowym wariantem”.  Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, konieczne jest wdrożenie „pakietu alertowego obostrzeń”.

W związku z pojawieniem się nowej mutacji, konieczny jest pakiet alertowy obostrzeń. Pojawiło się nowe ryzyko w postaci nowego wariantu koronawirusa. Pakiet ma dwa elementy: pierwszy to uszczelnienie granic, drugi: zmiana zasad dla podróżujących.  Pakiet zawiera również ograniczenia w kraju 

Adam Niedzielski

Obecne obostrzenia zakładają limity osób w miejscach publicznych. W przypadku obiektów takich jak kina, teatry, opery, filharmonie, kościoły, obiekty sportowe, baseny obowiązywało do tej pory obłożenie 75 procentowe (nie licząc zaszczepionych). Od 1 grudnia obłożenie wyniesie 50 proc.

W przypadku zgromadzeń, imprez takich jak wesela, dyskotek, limit wynosi dziś 150 osób, a od 1 grudnia wyniesie 100 osób. W wydarzeniach sportowych udział weźmie maksymalnie 250 osób.  Pozostałe placówki takie jak siłownie czy sklepy, gdzie obowiązuje limit 1 klienta na 10 mkw, limit wynosił będzie 1 osoba/15 mkw.

Obostrzenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia 2021 roku.

RadioZET.pl