Zamknij

Jakie obostrzenia na wakacje? Konferencja premiera i ministra zdrowia

08.06.2021 10:18
Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj/KPRM

Do 11 czerwca 2021 rząd wskaże, jakie obostrzenia będą obowiązywać w lipcu 2021 roku, a więc w pierwszym miesiącu wakacji. Na dobre wiadomości czekają Polacy planujący odpocząć na urlopach od pandemii, a także branża turystyczna i hotelarska.

Lockdown został złagodzony, ale nie zniesiony – z powodu wciąż realnego zagrożenia nadejścia kolejnej fali zachorowań rząd postanowił utrzymać część obostrzeń, dotyczącą między innymi liczby osób mogących przebywać równocześnie w pomieszczeniach zamkniętych.

Polacy są zmęczeni ograniczeniami i chcą wziąć sobie od nich wolne. Wciąż jednak obowiązują limity chociażby w liczbie gości, jaką mogą przyjmować hotele i pensjonaty. Na zniesienie limitu liczy cała branża, potrzebująca szybkiego przypływu gotówki by zacząć wychodzić ze strat wywołanych rządowym zakazem działania.

Obostrzenia na wakacje. Michał Dworczyk zapowiedział w Radiu ZET konferencję premiera

Sytuacja branży hotelarskiej jest bardzo zła: jeszcze w 2020 roku przedsiębiorcy musieli zwolnić niemal połowę pracowników. Powodem był całkowity zakaz przyjmowania gości i brak możliwości zarabiania.

Po złagodzeniu lockdownu hotele mogą działać na pół gwizdka: wolno im wynajmować tylko połowę dostępnych pokoi. Branża liczy na to, że przed startem sezonu to ograniczenie zniknie, dzięki czemu będzie mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.

Nadzieję na to dał goszczący w Radiu ZET Michał Dworczyk, który w odpowiedzi na pytanie Beaty Lubeckiej zadeklarował, że konferencja dotycząca obostrzeń po 25 czerwca 2021 – do tej daty obowiązuje aktualne rozporządzenie – odbędzie się przed weekendem 12-13 czerwca 2021.

Według mojej wiedzy do końca tego tygodnia pan premier z panem ministrem zdrowia przedstawiają dalsze luzowanie obostrzeń. Kwestia zgromadzeń spontanicznych również będzie ujęta w tej informacji. (..) Obecne obostrzenia obowiązują do 25 czerwca, w związku z tym po tym terminie będą kolejne luzowania. Wśród nich mogą znaleźć się te, o które pani redaktor pyta.

Michał Dworczyk

Prowadząca audycję Gość Radia ZET próbowała dociec, dlaczego wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń spontanicznych, mimo że mogą odbywać się koncerty na kilkaset osób, a wydarzenia sportowe na stadionach mogą oglądać nawet tysiące kibiców, o ile zostali w pełny wyszczepieni.

Pomysł na wspomożenie branży hotelarskiej i turystycznej ma Senat. Izba wyższa polskiego parlamentu przygotował nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym przyznającą „500 plus na wakacje” także emerytom i rencistom.

RadioZET.pl