Zamknij

Jaki kształt przyjmą Pracownicze Plany Kapitałowe i kiedy wejdą w życie?

Olga Papiernik
16.05.2018 10:43
teresa czerwińska
fot. pap foto

Minister finansów w wywiadzie dla środowego "Super Expressu" skomentowała m.in. powstanie Pracowniczych Planów Kapitałowych, obniżenie podatku CIT i  nową ordynację podatkową.

Co z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi?

Minister została zapytana, jaki kształt przyjmą Pracownicze Plany Kapitałowe i czy wejdą w życie od stycznia choćby w największych przedsiębiorstwach. Odparła, że to już końcowy etap formowania ich kształtu. - Zebraliśmy uwagi podmiotów zewnętrznych i w ciągu dwóch tygodni powinniśmy skierować ostateczny projekt do dalszych prac. Styczeń 2019 r. wydaje się bardzo bliskim terminem, a musimy także wdrożyć pewne systemy informatyczne... Być może dojdzie do dłuższego vacatio legis - wyjaśniła Czerwińska.

Odniosła się również do uwagi, że "premier Morawiecki i prezes Borys wskazują, że to kolejny filar emerytalny. Przedsiębiorcy boją się kumulacji obciążeń w przyszłym roku. Likwidacja 30-krotności ma wynikać z wejścia w życie PPK". Zapytana, czy "nie boicie się, że część przedsiębiorców ucieknie od tych podatków?" odpowiedziała, że nie nazwałaby tego podatkiem. - To pewne obciążenie, które trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście. Program PPK to budowa pewnego bufora emerytalnego dla pracowników. Zabezpieczenia niezależnego od Funduszy Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśniła.

Zobacz także

Czerwińska została też zapytana, jakie grupy obejmie obniżenie podatku CIT.

Obniżenie podatku CIT

- 420 tys. przedsiębiorstw. Nie będzie to dotyczyło przedsiębiorców, którzy rozliczają się w PIT. Obniżenie CIT z 15 do 9 to rewolucja w tej skali podatkowej. Trzeba się też zastanowić nad taką regulacją, która rzeczywiście będzie pobudzała przedsiębiorczość. Musimy również zadbać, żeby nie dochodziło do różnych patologii  - powiedziała.

Mały ZUS

Minister skomentowała również "mały ZUS", który ma objąć przedsiębiorców, którzy nie przekraczają dochodu 2,5-krotności minimalnej płacy miesięcznie. Jak powiedziała "chodzi o to, aby ułatwić życie mikroprzedsiębiorcom. Trzeba dokonać zmian, aby ich obciążenia były jak najmniejsze".

Czerwińska odniosła się również do swojej wypowiedzi - "podatki powinny być przejrzyste i proste" - w kontekście trwających prac nad nową ordynacją podatkową. Na pytanie, czy do końca roku poznamy założenia ordynacji odparła:  -Ordynacja podatkowa to kwestia fundamentalna. Prace nad nią trwają od początku kadencji, ponad dwa lata. Do końca maja poznamy projekt. Bliżej lipca i sierpnia będą konsultacje publiczne.

Minister podała wskaźniki, które będą zakładane w pracy nad przyszłorocznym budżetem. - Zaczęliśmy te prace wcześniej niż rok temu i założenia są bardzo konserwatywne. Budżet ma być realny do wykonania.(...) Założyliśmy, że tempo wzrostu PKB będzie na poziomie 3,8 proc.(...) Inflację zakładamy na 2,3 proc., bezrobocie na 6,2 proc..

Super Express/PAP/OP