Zamknij

Jaka panorama, taka cena

Olga Papiernik
29.10.2018 11:01
widok z okna
fot. Fabrizio Verrecchia on Unsplash

W nowym budownictwie zwykle wyższe piętra niosą ze sobą również wyższą cenę. Jest to widoczne zwłaszcza w projektach oferujących lokale z wyższej półki. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku bloków z wielkiej płyty.

W wielkiej płycie – piętro pierwsze i drugie

Na osiedlach z lat 70tych i 80tych ubiegłego wieku, to wcale nie najwyższe piętra cieszą się największym wzięciem. Agata Polińska z serwisu Otodom zaznacza, że – „Wysokie piętro na osiedlu złożonym z samych wieżowców, z których każdy następny zasłania widok poprzedniemu, nie stanowi specjalnego atutu lokalu mieszkalnego. Dlatego na osiedlach pamietających jeszcze czasy poprzedniego systemu największe zainteresowanie kupujących przykuwają zwykle mieszkania znajdujące się na piętrze pierwszym i drugim. Czasem trzecim”. Ceny lokali mieszkalnych na tych kondygnacjach uzyskują zwykle wyższe poziomy również w porównaniu do parteru. W tym przypadku duże znaczenie odgrywa ograniczona prywatność oraz względy bezpieczeństwa. Nawet na tzw. podwyższonym parterze często z ulicy widać, co dzieje się w takich mieszkaniach.

Wybrane oferty sprzedaży mieszkań usytuowanych powyżej 10 pietra

Wybrane oferty sprzedaży mieszkań usytuowanych powyżej 10 pietra

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Wyższe piętro, wyższa cena

W nowszym budownictwie sytuacja wygląda już zdecydowanie inaczej. W nowych budynkach to właśnie na wyższych kondygnacjach deweloperzy zwykle sytuują lokale o charakterze apartamentowym, które często stanowią lokale pokazowe, czyli swego rodzaju reklamę całej inwestycji. Są to przeważnie mieszkania o większej powierzchni i wyższym standardzie. Takie nieruchomości są niejednokrotnie rozlokowane na dwóch piętrach. Wyższa cena jest także zazwyczaj powiązana z przynależącym do mieszkania przestronnym tarasem, lub przynajmniej większym balkonem. Widok na całe osiedle, a nieraz i całą otaczającą dzielnicę przy niższej okolicznej zabudowie sam w sobie stanowi już niekiedy wystarczający atut do podniesienia stawki, za każdy pojedynczy mkw. powierzchni. Trzeba jednak zaznaczyć, że deweloperzy mają również coś w zanadrzu dla amatorów mieszkania na parterze. Dzisiaj bardzo popularne jest dokładanie do tak usytuowanych lokali mieszkalnych małych ogródków, nawet o powierzchni zaledwie kilku mkw. Taka wydzielona i co ważne odpowiednio osłonięta przestrzeń może wynagrodzić mieszkanie na pierwszej, podstawowej kondygnacji.

Dorota Dwornik/serwis Otodom/Jarosław Mikołaj Skoczeń/Emmerson Realty/OP