Zamknij

Jaką emeryturę szykuje Ci ZUS? Można to już sprawdzić online

15.07.2021 15:25
emeryt z legitymacją w potfelu
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można sprawdzić, jaka kwota została zgromadzona na koncie ubezpieczonego do końca 2020 roku. Na podstawie kapitału własnego ustalona zostanie wysokość przyszłej emerytury, którą można poznać dzięki symulacji przeprowadzonej przez Zakład.

Emerytury to w Polsce coraz bardziej gorący temat. Rząd coraz wyraźniej mówi, że jeśli chce się liczyć na godne świadczenie na starość, to trzeba liczyć także na siebie, a nie tylko ZUS. Wypłaty z Zakładu będą systematycznie maleć, aż w końcu osiągną poziom głodowych.

Z tego powodu rząd zachęca jak może do udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz, jak zdradził w Krajowym Planie Odbudowy, planuje „efektywne podwyższenie wieku emerytalnego”. Jaka emerytura czeka nas w przyszłości? Można to sprawdzić, logując się do PUE ZUS.

ZUS podał informacje o wysokości przyszłej emerytury

Żaden bank nie daje takich warunków, jak ZUS – chwalił się zakład ogłaszając wskaźnik waloryzacji. Środki znajdujące się na wirtualnych kontach ubezpieczonych są co roku zwiększane, żeby nie straciły wartości wskutek inflacji.

Informacje o stanie konta ubezpieczonego dostarczane były listownie, od dwóch lat jednak wgląd w dane można otrzymać tylko poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Zakład poinformował, że zakończył proces udostępniania danych i wszyscy zainteresowani mogą już sprawdzić, jak wysoki kapitał zgromadzili pracując.

Tak, jak w zeszłym roku, nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS.

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS podaje stan środków zapisanych zarówno na koncie jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 grudnia 2020 roku.

Pracujący, którzy ukończyli w 2020 roku 35. rok życia, otrzymali także symulację hipotetycznej emerytury, jaką będą otrzymywać od ZUS.

RadioZET.pl/PAP