Zamknij

Jak wygląda zadłużenie Polaków na kartach kredytowych

Olga Papiernik
01.02.2018 12:20
Jak wygląda zadłużenie Polaków na kartach kredytowych
fot. Piotr Jedzura/East News

Polacy są zadłużeni na kartach kredytowych na ponad 677 mln zł, wynika z raportu biura informacji gospodarczej ERIF Biuro Informacji Gospodarczej (ERIF BIG) za IV kw. 2017 r. To ponad 560 mln zł więcej niż wynoszą zobowiązania z tytułu kredytów hipotecznych w bazie ERIF. Mimo, że Polacy mają mniej kart kredytowych niż kilka lat temu, zadłużają się na większe kwoty.

"W Polsce według szacunków Narodowego Banku Polskiego pod koniec III kw. 2017 r. zarejestrowanych było prawie 6 mln kart kredytowych. Patrząc na wyniki z poprzednich lat, Polacy coraz rzadziej decydują się na ich posiadanie - pod koniec 2009 r. używaliśmy ich aż 11 mln. Choć zmniejszyła się liczba kart, przez 8 lat zwiększyła się wartość transakcji o prawie 4 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Zagłosuj

Czy posiadasz kartę kredytową?

Liczba głosów:

- Karty stwarzają iluzję braku rzeczywistej płatności. To często doprowadza do wydatków ponad stan. Są oczywiście ogromnym udogodnieniem, ale nieumiejętnie używane mogą doprowadzić do ogromnego zadłużenia. A to będzie skutkowało negatywnym wpisem w biurze informacji gospodarczej. W przypadku kart kredytowanych trzeba uważać na zmieniające się oprocentowanie wynikające ze stopy procentowej, ale również kumulowanie się odsetek po przekroczeniu bezpłatnego okresu rozliczeniowego - powiedziała prezes ERIF BIG Edyta Szymczak.

Bezpieczne korzystanie z karty kredytowej jest możliwe, o ile zapoznaliśmy się z warunkami związanymi z jej posiadaniem i używaniem. Przede wszystkim karty kredytowe to środek do płatności bezgotówkowych. Przykładowo jeden z wiodących banków w Polsce pobiera stałą prowizję 4% od wszystkich wypłat gotówki z karty. Zawsze starajmy się spłacić całość zadłużenia w cyklu rozliczeniowym, aby uniknąć przekroczenia okresu bezodsetkowego. Wiele banków daje możliwość automatycznej spłaty odsetek z konta przed zakończeniem tego okresu. Ostatnim krokiem jest upewnienie się, czy bezkosztowa obsługa karty jest tylko czasowa czy bezterminowa, wskazano również.

"Wszystkie zobowiązania bankowe wpisane do bazy ERIF BIG S.A. wynoszą ponad 8,5 mld zł. Są to najczęściej umowy kredytów, zobowiązania z tytułu czynności bankowych czy wspomniane zadłużenie kart kredytowych. Liczba wszystkich zobowiązań bankowych wynosi prawie 660 tys. Jest ich więcej niż zobowiązań alimentacyjnych, które mają największą wartość, czy ubezpieczeniowych i sądowych" - czytamy dalej.

W bazie ERIF BIG na koniec 2017 r. było ponad 32 mln spraw na łączną kwotę ponad 36 mld zł, z czego ponad 26 mld to wartość wszystkich informacji negatywnych, czyli dotyczących zadłużenia, podsumowano.

ISBnews/OP