Zamknij

Kontrowersje wokół spotkania dla start-upowców

25.05.2020 19:22
"Jak utrzymać morale zespołu, tnąc pensje i zwalniając ludzi?". Lewica krytykuje spotkanie
fot. Facebook

"Jak utrzymać morale zespołu, tnąc pensje i zwalniając ludzi?" - wirtualne spotkanie pod takim tytułem organizuje m.in. inicjatywa dla startupów miliardera Sebastiana Kulczyka. Wydarzenie spotkało się z negatywnymi komentarzami internautów i krytyką partii Lewica Razem.

Pandemia koronawirusa i jej skutki gospodarcze są ogromnym wyzwaniem dla pracowników, ale również przedsiębiorców. O tym, jak właściciele rozwijających się firm, start-upów, mogą przetrwać czas kryzysu opowiadają eksperci podczas serii spotkań realizowanych przez portal Mamstartup.pl oraz inicjatywę Incredible Inspirations, założonej przez miliardera Sebastiana Kulczyka.

Kolejne wirtualne spotkanie, zaplanowane 27 maja, wzbudziło kontrowersje części internautów i lewicowych polityków. Dlaczego? 

"Proponuję nie ciąć pensji"

"Jak utrzymać morale zespołu, tnąc pensje i zwalniając ludzi?" - pod takim hasłem promowane było webinar organizowany przez Mamstartup.pl i Incredible Inspirations. W ocenie Jana Śpiewaka - aktywistę miejskiego oraz byłego kandydata na prezydenta Warszawy - "firma miliardera Sebastiana Kulczyka organizuje dyskusje pod tytułem, jak zwalniać ludzi i ciąć pensje utrzymując morale w firmie". 

Zobacz także

"Sebastian (Kulczyk - przyp. red.) uczy nas, jak zwalniać ludzi, żeby się nie buntowali. Następną dyskusję proponuje zatytułować: "Jak uwłaszczając się na gigantycznym majtku, wydymać 38 milionów Polaków i mieć okładkę w Forbesie" - napisał Śpiewak na Facebooku. 

Do sprawy odniosła się również partia Lewica Razem na Twitterze. "Jak utrzymać morale zespołu tnąc pensje i zwalniając ludzi? - pyta firma stworzona przez Sebastiana Kulczyka i zaprasza Was na wykład! Dowiecie się, jak nie popsuć sobie humorku, kiedy pracownik płacze. Jak iść przez życie dziarskim krokiem, kiedy obcięło się pensję młodej matce!" - napisało ugrupowanie we wpisie.

Posłanka klubu Lewica Magdalena Biejat skomentowała na Twitterze: "Proponuję nie ciąć pensji i nie zwalniać ludzi. Działa za każdym razem. Nie ma za co".

"To poważna i kompleksowa dyskusja"

Organizatorzy wirtualnego spotkania absolutnie zaprzeczają, że chcą prowadzić szkolenia z ograniczanie pensji i zwalniania pracowników. Ich celem jest podjęcie trudnego tematu poszukiwania oszczędności w czasach kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

- We współpracy z Mamstartup.pl organizujemy cykl webinarów dla młodych przedsiębiorców, którzy stają dzisiaj przed jednym z najpoważniejszych wyzwań - jak uratować swoje firmy przed bankructwem. Odcięci od kapitału i przychodów muszą - pod presją swoich inwestorów - poważnie także m.in. ograniczać zatrudnienie i zarobki w spółkach - podkreślił Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments i koordynator programu InCredibles w rozmowie z RadioZET.pl.

Zobacz także

Temat środowego spotkania został zaczerpnięty z ankiety przeprowadzonej wśród młodych przedsiębiorców przez portal Mamstartup.pl. Ponad 1/3 ankietowanych założycieli start-upów jako jeden z palących problemów związanych z kryzysem wskazała utrzymanie wysokich morale swojego zespołu w tym trudnym okresie. 

To jeden z najbardziej gorących tematów, który pojawił się na szczycie wyników ankiety wśród start-upów. Celem naszego webinaru jest poważna i kompleksowa dyskusja jak w sposób profesjonalny, partnerski i cywilizowany, zmierzyć się z takim wyzwaniem - jeśli wyczerpał się już arsenał innych oszczędności w firmach 

Jarosław Sroka

Dodał, że na poprzednich warsztatach eksperci doradzali m.in. jak zachować płynność finansową oraz utrzymać miejsca pracy. - Wszelkie inne interpretacje tego tematu są manipulacją - podkreślił Jarosław Sroka.

RadioZET.pl