Zamknij

Ponad milion złotych oszczędności. Firmy coraz chętniej sięgają po ulgę B+R

27.09.2019 13:50
Jak skorzystać z ulgi B+R?
fot. Shutterstock/SFIO CRACHO (ilustracyjne)

Nawet 60 procent więcej podatników skorzystało w tym roku z ulgi badawczo-rozwojowej w PIT. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że firmy stawiają na innowacje, a przy okazji – oszczędzają.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Dzięki uldze B+R podatnicy CIT za 2018 rok odliczyli od podstawy opodatkowania 1,6 miliona złotych – wynika z danych resortu finansów. W odliczeniu za 2018 rok z ulgi skorzystało 951 podatników, co oznacza wzrost liczby beneficjentów o 60 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Wówczas z ulgi skorzystało 597 podatników.

Przedsiębiorcy coraz chętniej i częściej inwestują w prace badawczo-rozwojowe i co za tym idzie w innowacje. Analizując wykorzystanie ulgi, widać też, że jest dużo więcej, ale mniejszych projektów. Może to oznaczać, że trafiliśmy także do innej grupy docelowej – czyli małych i średnich przedsiębiorców. Mam nadzieję, że zwiastuje to oczekiwaną zmianę w strategiach biznesowych przedsiębiorców z sektora MŚP w kierunku adaptowania swojej działalności do realiów ery przemysłu 4.0. Daje to naszej gospodarce szansę na zupełnie nowy pułap rozwoju.

– zauważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, przedsiębiorcy zgłosili wyższe koszty związane z patentowaniem, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu ochroną wytworzonego IP. Pozytywnym zjawiskiem jest także wzrost wydatków związanych z wynajmem aparatury, co pośrednio może oznaczać rosnące zainteresowanie współpracą ze światem naukowym przy pracach B+R.

Kto może skorzystać z ulgi B+R?

Od 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od wielkości posiadanej firmy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, mogą korzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów związanych z działalnością innowacyjną.

Zobacz także

 W zależności od profilu firmy odliczeniu podlega 100, a nawet 150 procent wydatków.

Jakie wydatki obejmuje ulga B+R? Odliczeniu od podstawy obliczenia podatku podlegają koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane kosztami kwalifikowanymi. Za takie uważa się m.in. należności ze stosunku służbowego, stosunku pracy, nabycie materiałów i surowców związanych z działalnością B+R, koszty ekspertyz, opinii czy usług badawczych.

Zobacz także

RadioZET.pl