Zamknij

Fundusz inwestycyjny - REIT - umożliwi Polakom inwestować w nieruchomości

Olga Papiernik
21.02.2018 13:41
bloki mieszkaniowe
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

- REIT-y mogą skierować na rynek nieruchomości nowy kapitał - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Jego zdaniem uruchomienie REIT-ów ma kluczowe znaczenie dla rynku nieruchomości.

We wtorek, jak poinformował PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, Rada Mieszkalnictwa zaakceptowała założenia do ustawy o REIT-ach.

Jak mówił Soboń - Rada długo dyskutowała na temat tego, jak przeciętnemu Kowalskiemu pozwolić na to, by skorzystał z REIT-ów - instrumentu, który nie rodzi ryzyka, daje odpowiednią możliwość pomnażania własnych oszczędności i jednocześnie pozwoli na wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Chcielibyśmy uruchomić jak najszybciej ten mechanizm inwestowania - podkreślił. Zaznaczył, że wprowadzone REIT-y dotyczyłyby jedynie budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz także

Cebula ocenił, że wprowadzenie REIT-ów - pozwoli zwielokrotnić środki, jakie mogłyby zostać zainwestowane w nieruchomości w Polsce, a dzięki temu znacząco wzrośnie liczba i wielkość realizowanych inwestycji.

- Inwestowanie w nieruchomości stanie się bezpieczne i atrakcyjne dla osób, które dzisiaj nie mają możliwości być na tym rynku, ze względu na brak wystarczającego kapitału - stwierdził.

Jak tłumaczył, REIT-y pozwolą połączyć mniejszych inwestorów w grupy, a to skieruje na rynek nieruchomości nowy kapitał. - REIT-y przyspieszą realizację programu Mieszkanie plus. Łatwiej będzie rozliczać się z partnerami wnoszącymi np. grunty - stwierdził.

- Skorzystają na tym wszyscy, w tym rodziny czekające na swoje mieszkania - podsumował.

PAP/Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit/OP