Zamknij

Jak pracodawca sprawdzi zaszczepienie? „Ochrona interesów antyszczepionkowców”

20.01.2022 19:23
weryfikacja certyfikatu covidowego
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ustawa umożliwiająca pracodawcom sprawdzanie zaszczepienia zatrudnionych przeciw COVID-19 po wielu miesiącach leżakowania ma w końcu trafić do rozpatrzenia. Przedsiębiorcy wyczekują jej z niecierpliwością, gdyż pozwoli chronić pracowników i biznes przed pojawianiem się ognisk zachorowań.

Szczepienia przeciw COVID-19 to obecnie jedyny sposób na ochronę życia i zdrowia oraz skrócenie czasu pandemii – powtarza od roku Ministerstwo Zdrowia. Taka argumentacja trafiła jednak tylko do połowy Polaków – druga nie zamierza zgłosić się na iniekcję. W rezultacie odporność zbiorowa nie została osiągnięta, a rządowe prognozy mówią już o 50 000 zachorowaniach dziennie w piątej fali.

Z powodu zarażenia koronawirusem do pracy może przestać przychodzić nawet milion zatrudnionych. Grozi to paraliżem Polski: w sklepach może zabraknąć osób pracujących na kasach. Przedsiębiorcy jeszcze w 2021 roku domagali się prawa do sprawdzania, kto z zatrudnionych jest zaszczepiony, żeby osoby które nie poddały się zabiegowi móc izolować zlecając zadania niewymagające kontaktów międzyludzkich, minimalizując tym samym ryzyko rozniesienia COVID-19. Projekt ustawy jest gotowy, eksperci po zapoznaniu się z proponowanymi przepisami stwierdzili, że widać w nich „ochronę interesów antyszczepionkowców”.

Sprawdzenie zaszczepienia w pracy. Ustawa pokazuje, jak ma wyglądać

W pierwotnie proponowanych przepisach znajdował się zapis, że pracodawca może wysłać niezaszczepionego przeciw COVID-19 zatrudnionego na bezpłatny urlop. Wzbudziło to wiele kontrowersji, także wśród polityków obozu rządzącego. Nawet po usunięciu wywołującego gorące emocje przepisu projekt ustawy utknął, nie mogąc zdobyć odpowiedniego poparcia.

Rząd nie zdecydował się na powrót do prac nad prawem umożliwiającym sprawdzanie zaszczepienia przez pracodawców – przynajmniej oficjalnie. Prawo wróciło bowiem jako projekt poselski, spotykając się z takim samym sprzeciwem nastawionych negatywnie do szczepień. Część posłów PiS jawnie zagroziła, że zagłosuje przeciw. Przepisy zostały więc okrojone, by dawać przedsiębiorcom mniej uprawnień.

Sejmowa komisja zdrowia ostatecznie zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy umożliwiający weryfikację certyfikatów covidowych przez pracodawców. Sprawdzany będzie mógł być też status ozdrowieńca oraz legitymowanie się wykonanym w ciągu poprzednich 48 godzin negatywnym testem na COVID-19.

Zgodnie z projektem ustawy, pracownik będzie miał obowiązek składania odpowiedniego oświadczenia „na każde żądanie pracodawcy”. Może to na przykład oznaczać oczekiwanie pokazania negatywnego testu na koronawirusa każdego dnia przed rozpoczęciem pracy.

O tym, co może spotkać zatrudnionych, którzy nie podadzą takiej informacji, opowiedział serwisowi Business Insider Polska Szymon Suchcicki, adwokat w kancelarii Orlik&Partners.

W przypadku odmowy ze strony pracownika wezwanego przez pracodawcę do ujawnienia informacji przewidzianych w projekcie ustawy, po wprowadzeniu omawianych przepisów w życie, pracodawca miałby możliwość dokonania zmian w zakresie sposobu oraz rozkładu czasu pracy świadczonej przez danego pracownika. Ponadto, projekt umożliwia pracodawcy wydanie pracownikowi polecenia wykonywania swoich obowiązków pracowniczych poza zakładem pracy lub powierzenie innego rodzaju pracy, przy zachowaniu wynagrodzenia nie niższego od dotychczasowego.

Szymon Suchcicki

 Ewentualny urlop, na jaki wysłany zostałby niezaszczepiony pracownik, będzie w pełni płatny. Mec. Anna Kulińska z Orlik&Parntners wskazała, dlaczego w przyjętych przez komisję przepisach znalazły się tak osłabione względem pierwotnych zamierzeń rozwiązania.

Z drugiej strony podkreślenia wymaga fakt, że przewidziane projektem ustawy rozwiązania zawierają także ochronę interesów „antyszczepionkowców”, bowiem zapewniają im utrzymanie wynagrodzenia na nieuszczuplonym poziomie.

Anna Kulińska

Z powodu piątej fali zachorowań rząd postanowił wprowadzić obowiązkową pracę zdalną w urzędach. Rozważane jest także „obniżenie limtów do zera”, co byłoby jednoznaczne z zakazem wejścia do sklepów dla osób niezaszczepionych.

RadioZET.pl/Business Insider Polska