Zamknij

Jak płacić niższy ZUS? Wnioski tylko do końca stycznia

12.01.2022 15:54
Składki na ZUS
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy, którzy chcą załapać się na niższe składki na ZUS, powinni się pośpieszyć z wnioskiem do urzędu. Nie każdy może pozwolić sobie na taką ulgę w uiszczaniu należności względem państwa.

Mały ZUS plus obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. To nienowe rozwiązanie, ale w obecnych warunkach prowadzenia własnego biznesu i w obliczu Polskiego Ładu, może okazać się pomocne.

Taka ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy niestety składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

ZUS: wnioski o niższe składki do końca stycznia 2022 roku

„Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS Plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie” – poinformował Zakład.

Chodzi o opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, mogą z niego skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczny przychód nie przekroczył 120 tys. złotych w poprzednim roku kalendarzowym.

Przedsiębiorca, który dopiero w minionym roku założył biznes, także może wnioskować o niższe składki. Limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Nie będzie to jednak ucieczką od składki zdrowotnej, której nie można będzie już odliczyć w PIT. To zobowiązanie względem ZUS przedsiębiorcy płacą w pełnej wysokości.

Z tej preferencji nie można jednak korzystać w nieskończoność. ZUS umożliwia niższe wpłaty tylko przez 36 miesięcy.

Kolejny już rok zainteresowanie programem naszych klientów jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców  

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Co ważne, ci, którzy już korzystają z Małego ZUS-u plus, muszą złożyć jedynie dokumenty rozliczeniowe, na co mają czas do 20 lutego 2022 roku. Mowa o druku ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r.

RadioZET.pl/ZUS