Zamknij

Jak oszuści omijają wysokie ceny ubezpieczeń OC?

Olga Papiernik
27.12.2017 10:26
Jak oszuści omijają wysokie ceny ubezpieczeń OC?
fot. Alessio Lin on Unsplash

Kilkaset tysięcy polis samochodowych znalazło się pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Powodem są doniesienia o narastającym procederze omijania wysokich cen ubezpieczeń OC przez nieuczciwych agentów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Posłowie Nowoczesnej zaalarmowali resort finansów w sprawie procederu polegającego na wykupywaniu krótkoterminowych polis przeznaczonych dla komisów zamiast rocznych ubezpieczeń. Uczestniczą w nim agenci sprzedający polisy i kierowcy z bogatą historią szkód komunikacyjnych" - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak przywołuje gazeta, posłowie w interpelacji wskazali, że "komisy samochodowe posiadające odpowiedni numer PKD mają taką możliwość, ale korzystają z niej także firmy, które nie są komisami, a nawet osoby fizyczne". "Wiele osób wykupuje taki rodzaj polisy i odnawia ją comiesięcznie, co kosztuje znacznie mniej niż wykup tradycyjnego 12-miesięcznego ubezpieczenia. Dodatkowo przy wykupie polisy przeznaczonej dla komisów osoba taka nie podlega weryfikacji pod kątem historii szkodowej właściciela auta. Nie jest zatem pozbawiona zniżek" - napisali posłowie Nowoczesnej.

Jak poinformowała "DGP", Ministerstwo Finansów już podjęło działania, prosząc Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) o zażądanie stosownych informacji od zakładów ubezpieczeniowych. Jak ustaliła gazeta, wezwania zostały wysłane do dwunastu. KNF jednak nie precyzuje, do których konkretnie, z uwagi na konieczność zachowania ustawowej tajemnicy zawodowej.

PAP/OP