Zamknij

Jak chronić się przed oszustami i wizytą komornika

Olga Papiernik
26.02.2018 17:45
banknoty
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Polacy boją się o swoje dane. Przykładają coraz większą wagę do bezpieczeństwa swojego dowodu osobistego. Blisko 3/4 nie udostępnia dowodu tożsamości osobom do tego nieuprawnionym. Jednak cenne dane tożsamości znajdują się nie tylko na naszych dokumentach. Jak wynika z badania opinii BIK, aż 62 % osób dostrzega zagrożenie ze strony oszustów w cyberprzestrzeni.

Takie dane jak PESEL, imię i nazwisko czy numer dowodu osobistego mogą posłużyć przestępcom, do wyłudzenia kredytu czy pożyczek zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę.

- Najgorsze jest to, że o wyłudzeniu możemy dowiedzieć się dopiero od komornika – mówi  Joanna Charlińska, dyrektor w departamencie rynku detalicznego BIK.

Jak więc się chronić? Warto działać prewencyjnie: na polskim rynku jest narzędzie które zapewnia ochronę przez cały rok, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Są to  Alerty BIK, które zapewniają ochronę przez cały rok, działają 24 na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli klient jest w trakcie pozyskania nowego kredytu lub pożyczki, wówczas odebrane powiadomienie sms lub e-mail jest potwierdzeniem, że instytucja finansowa analizuje jego wniosek kredytowy.

- Jednak, gdy klient nie wnioskuje o nowy kredyt, wówczas Alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu lub o zawarciu zobowiązania finansowego na jego dane osobowe – wyjaśnia J.Charlińska.

Nowością, jest poszerzenie  Alertu BIK również o obszary poza kredytowe. Teraz dostaniemy także powiadomienie w sytuacji, kiedy zostaniemy wpisani do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor za zaległości w opłacaniu abonamentu telefonicznego czy czynszu.

Nie tylko osoba prywatna, ale też firma może stać się ofiarą wyłudzenia. Zwłaszcza, że dane firm są  dostępne publicznie w różnych rejestrach i spisach. Ktoś może próbować wyłudzić kredyt na dane firmy, dokonać zakupu drogich telefonów, czy podpisać umowę na usługę wykorzystując dane naszej firmy. Teraz BIK wspiera również firmy w ochronie przed wyłudzeniem, dając im pokrewne narzędzie jak konsumentom  o nazwie „Alerty BIK dla Firm”.

MarketNews24/OP

pitformat_billboard_750x100_v1