Zamknij

Jak będzie wyglądać sytuacja gospodarcza Polski?

Olga Papiernik
24.01.2018 11:40
Jak będzie wyglądać sytuacja gospodarcza Polski?
fot. Serhii Pererva on Unsplash

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów: Polska pozostaje na poziomie A3, ocena Ukrainy podniesiona do C, podała firma.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Oceny krajów Coface (160 krajów) obejmują ośmiostopniową skalę ryzyka w porządku rosnącym: A1 (ryzyko bardzo niskie), A2 (ryzyko niskie), A3 (ryzyko raczej akceptowalne), A4 (ryzyko akceptowalne), B (ryzyko istotne), C (ryzyko wysokie), D (ryzyko bardzo wysokie oraz E (ryzyko ekstremalne).

W czasie corocznej konferencji Country Risk w Paryżu dotyczącej ryzyka krajów i sektorów, Coface zaprezentowało swoją wizję głównych, globalnych tendencji gospodarczych w 2018 roku.

"Rok 2017, chociaż jego początek naznaczyła groźba protekcjonizmu, a następnie liczne wybory i kryzysy polityczne, przyniósł kilka przyjemnych niespodzianek w gospodarce. Tylko trzynaście krajów zakończyło rok w recesji, w porównaniu do dwudziestu pięciu w 2016 roku. W globalnym handlu nastąpił spektakularny skok (wzrost do 4,4% w 2017 r. według prognoz Coface, po 1,5% w 2016 r.), przy czym ryzyko związane z protekcjonizmem nie zrealizowało się: liczba środków protekcjonistycznych na całym świecie wyniosła 283 w 2017 r. (wobec 374 w 2016 r.), pomimo jej wzrostu w Stanach Zjednoczonych" - czytamy w komunikacie.

Aktywność biznesowa była silniejsza niż przewidywano w Stanach Zjednoczonych, w Europie i kilku krajach wschodzących, gdzie sprzyjał jej stopniowy wzrost cen niektórych produktów. Poprawie uległy oceny krajów: Brazylii (B) oraz Egiptu (B), ocenia Coface.

"W czołówce beneficjentów przyspieszenia rozwoju globalnego handlu znalazły się otwarte gospodarki, których oceny podniesiono: Holandia (A1), Korea Południowa (A2), Tajwan (A2), Singapur (A2) i Hongkong (A2). Grecja skorzystała dzięki odzyskaniu zaufania konsumentów i przedsiębiorstw i przeszła z kategorii C (wysokie ryzyko) do B (ryzyko znaczne)" - czytamy dalej.

Mimo, że ryzyko polityczne utrzymuje się na wysokim poziomie, Coface podniósł oceny Ukrainy (teraz C), Mołdawii (C) oraz Gruzji (B), które cieszą się dobrym wzrostem wynikającym z ożywienia w Rosji i wyraźnej poprawy koniunktury w Europie. Kazachstan (B) odnosi korzyści ze zwiększonej produkcji ropy naftowej oraz z inwestycji publicznych związanych z chińskim projektem "Nowego Jedwabnego Szlaku", podano także.

W 2018 r. globalny wzrost może osiągnąć szczyt - Coface przewiduje +3,2%. Firma oczekuje, że poprawa sytuacji gospodarczej krajów wschodzących będzie bardziej widoczna (według Coface, wzrost osiągnie 4,6%), a przede wszystkim bardziej harmonijna.

Globalna poprawa nie będzie wolna od ryzyka. Coface ostrzega przed trzema głównymi rodzajami ryzyka: większe ograniczenia podażowe w gospodarkach rozwiniętych, utrzymujące się ryzyko bankowe w Chinach oraz ryzyko polityczne w niektórych krajach, pod obserwacją w kontekście pracowitego kalendarza wyborczego.

"Po przyspieszeniu globalnego wzrostu gospodarczego w 2017 roku, korzystna sytuacja makroekonomiczna kontynuowana jest w 2018 roku. Warunki gospodarcze przekładają się na poprawę sytuacji sektora przedsiębiorstw w wielu krajach. Sytuacja na rynkach zagranicznych jest coraz bardziej istotna dla polskich firm. Nasze szacunki zakładają, że w zeszłym roku eksport towarów i usług z Polski był bliski równowartości 55% naszego PKB" - napisał główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz w komentarzu przesłanym ISBnews.

W ramach aktualizacji ocen ryzyka krajów Coface podwyższył oceny szesnastu krajom, a zaledwie w przypadku trzech krajów oceny zostały obniżone. Spośród głównych rynków eksportowych Polski najbardziej istotne są podwyższenia ocen Holandii (do A1) oraz Ukrainy (do C).

- Holandia zajmuje szóste miejsce wśród naszych głównych partnerów handlowych klasyfikowanych pod względem wielkości eksportu. Oczekujemy, że gospodarka Holandii wzrośnie w tym roku o ponad 2%, co jest solidnym tempem jak na gospodarkę rozwiniętą. Przewidujemy, że poprawa sytuacji makroekonomicznej oraz sektora przedsiębiorstw przełoży się na spadek liczby upadłości firm (piąty rok z rzędu) o 10%. Z kolei ukraińska gospodarka skorzysta na względnej stabilizacji sytuacji na wschodzie kraju i relacji z Rosją, a wzrost gospodarczy sięgnie 3%. Z drugiej strony, wprowadzanie reform następuje dość powoli, a pomimo podwyższenia bieżąca ocena kraju na poziomie C definiowana jest jako 'ryzyko wysokie'. Na Ukrainę wysyłamy niewiele ponad 2% naszego łącznego eksportu, jednak jego wartość dynamicznie rośnie (wzrost o ponad 20% w zeszłym roku zgodnie z szacunkami Coface) - wskazał główny ekonomista.

Grupa Coface, światowy lider w ubezpieczeniach należności, oferuje 50 000 firm na całym świecie rozwiązania w zakresie ochrony przed ryzykiem niewypłacalności ich klientów, zarówno w transakcjach krajowych jak i eksportowych. Grupa, obecna w 100 krajach, wspierana przez 4 300 pracowników, osiągnęła w 2016 r. skonsolidowane przychody w wysokości 1 411 mln euro.

W Polsce Coface jest obecny od 1992 roku. Ubezpiecza należności krajowe i eksportowe, oferuje finansowanie poprzez faktoring, a także raporty handlowe o firmach z całego świata.

ISBnews/OP