Zamknij

Jak będzie kształtowała się przestrzeń publiczna wokół Ciebie?

Olga Papiernik
18.01.2018 11:07
Jak będzie kształtowała się przestrzeń publiczna wokół Ciebie?
fot. PIOTR HUKALO / POLSKA PRESS / EAST NEWS

- Dotychczas żaden rząd nie skupiał się na estetycznym aspekcie przestrzeni publicznej, my chcemy opracowania pewnych kanonów - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Dodał, że rząd nie planuje odbierać samorządom prawa do kształtowania przestrzeni publicznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Sasin pytany w czwartek w Radiu Wnet, czy za część zamysłu estetycznego związanego z mieszkalnictwem będzie odpowiadało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczył, że - nikt dotychczas nie zajmował się estetyką przestrzeni publicznej, a obecny rząd planuje "zacząć praktycznie tę estetykę poprawiać". Stąd pomysł, żeby z działu budownictwa i architektury wydzielić zadanie dotyczące estetyki architektury i żeby minister kultury był właściwy, żeby te zadania realizować - zaznaczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak dodał, stworzenie ram do oceny subiektywnych aspektów estetyki przestrzeni publicznej będzie należało do zadań premiera Morawieckiego. - To coś nowego - dotychczas żaden rząd nie skupiał się tym. Nie chcemy odbierać samorządom prawa kształtowania przestrzeni publicznej. Chodzi o opracowanie kanonów - czegoś, co stworzy pewną harmonię - mówił Sasin.

Według Jacka Sasina centrum Warszawy pozostawia wiele do życzenia, a zmiany dotyczące Pałacu Kultury i Nauki oraz jego otoczenia, to - unikalna okazja do ukształtowania centrum miasta, w taki sposób abyśmy nie musieli się wstydzić.

Projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej, który trafił w środę do uzgodnień, przewiduje, że za sprawy dot. architektury w zakresie estetyki przestrzeni publicznej będzie odpowiadać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Pozwoli to na intensyfikację działań w obszarze dbałości o estetykę przestrzeni publicznej jako elementu polityki kulturalnej państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu" - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu.

Kwestie dot. określania celów i środków polityki mieszkaniowej państwa i nadzorowanie ich realizacji trafią natomiast do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PAP/Marek Sławiński, Katarzyna Fiuk/OP