Zamknij

Odchodzimy od tradycji? Tak Polacy spędzają Święta

20.12.2019 10:41
Jak Polacy spędzają Święta? Z przyjaciółmi i w podróży
fot. Shutterstock/BlueOrange Studio (ilustracyjne)

Co trzeci ankietowany odwiedzi rodzinę w Polsce, zaś co 50. wyruszy za granicę  - wynika z badania na zlecenie BIG InfoMonitor "Wydatki świąteczne Polaków".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Coraz więcej Polaków odchodzi od świątecznych tradycji i Boże Narodzenie spędza na swój sposób – w gronie przyjaciół lub w podróży. Jak wskazują autorzy raportu BIG InfoMonitor, z roku na rok coraz większy odsetek rodaków poświęca przynajmniej część Wigilii znajomym lub zaprosi ich na uroczystą kolację do siebie.

Zdecydowana większość badanych, bo ponad 70 procent spędzi święta w domu. Co trzeci Polak odwiedzi rodzinę w Polsce, zaś co 50. wyruszy w podróż za granicę. Taki sam odsetek osób, czyli wciąż niewielu, będzie w tym czasie pracować lub planuje wyjazd do hotelu czy pensjonatu w kraju lub poza nim.

Zobacz także

Jak wskazuje, cytowany w badaniu, psycholog społeczny Roman Pomianowski stosunkowo nowym zjawiskiem, szczególnie wśród młodych osób, jest spędzanie świąt z dala od rodziny, w gronie przyjaciół, społeczności sąsiedzkiej, w swych nowych własnych siedliskach. Z rodziną pozostaje kontakt za pośrednictwem Skype czy też telefonu.

Coraz częściej pojawiają się też nowe formy świętowania Wigilii, w grupach osób, które łączą wspólne zainteresowania i pasje 

– dodał.

Jak zwrócili uwagę autorzy badania, kalendarz w tym roku sprzyja chętnym do wydłużonego celebrowania Bożego Narodzenia. Z tego względu spośród wyjeżdżających na święta poza swoją miejscowość połowa połączy ten pobyt z świętowaniem Sylwestra i Nowego Roku.

Zobacz także

Nie trudno też rozplanować świąteczny urlop. Pracownicy mogą liczyć nawet na dwa tygodnie odpoczynku, korzystając jedynie z 5 dni urlopu.

Zobacz także

Boże Narodzenie przypada w środę, 25 grudnia, a drugi dzień Świąt w 26. Jeśli weźmiemy zatem urlop w piątek, 27 grudnia będziemy mogli odpoczywać pięć dni.   Możemy wydłużyć odpoczynek o kolejny tydzień, jeśli później wykorzystamy dodatkowe 4 dni urlopu: 30 i 31 (poniedziałek – wtorek) grudnia oraz 2 i 3 stycznia (czwartek – piątek). Wówczas zapewnimy sobie 13-dniowy odpoczynek wykorzystując 5 dni urlopu.

RadioZET.pl/PAP