Zamknij

Jak Polacy dbają o czystość w swoich domach?

06.07.2020 13:40
Jak Polacy dbają o czystość w swoich domach?
fot. Daniel Jedzura/Shutterstock (ilustracyjne)

Tylko jedna czwarta Polaków częściej dezynfekuje różne powierzchnie w swoim domu. O czym trzeba pamiętać podczas sprzątania swoich czterech kątów?

Pandemia koronawirusa zweryfikowała codzienne nawyki milionów Polaków. W celu uniknięcia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dezynfekujemy nie tylko dłonie, ale również różnego rodzaju powierzchnie.

O tym, jakie podejście mają Polacy w sprawie utrzymania czystości, pokazało badanie przeprowadzone przez markę Unilever, właściciela produktów Domesos.

Jak Polacy dbają o czystość w domach?

Jak wynika z raportu „Czysty spokój”, zmiany w zachowaniu Polaków są częste, prawie wszyscy zaczęli dezynfekować́ ręce i uważają̨ to za konieczność́.

Zobacz także

Największą zmianą w porządkach jest dezynfekowanie. Koronawirus sprawił, że 24 proc. Polaków zaczęło dezynfekować powierzchnie w swoich domach. Wcześniej, badani nie myśleli nawet, że klamki, włączniki światła czy poręcze w domu również wymagają dezynfekowania.

Zdecydowana większość Polaków (w wieku 18-54 lat) nie lubi brudu i bałaganu, uwielbia mieć czysto. Często uważa sprzątanie za obowiązek. Ponieważ epidemia spowodowała, że częściej sprzątamy, to jesteśmy bardziej skłonni się dzielić obowiązkami.

Badanie wskazuje również, że nadal znacząca większość z nas uważa, że sprzątanie jest po to, aby dom ładnie wyglądał. Częściej sprzątamy myśląc o ochronie domu i nas samych przed pasożytami i owadami, niż mając na względzie koronawirusa.

Zdecydowana większość z nas myje ręce wodą i wodą z mydłem i przeciera blat codziennie. Te nawyki nie zmieniły się wskutek pandemii. Nowością jest częstsze dezynfekowanie rąk płynem do dezynfekcji – to też uważamy teraz za konieczność. Przynajmniej raz na tydzień połowa z nas myje zakupy oraz dezynfekuje drobne przedmioty codziennego użytku. O dom dbamy też z większą systematycznością.

Konferencja domestosa
fot.

mat. prasowe

- Okazało się, że mniej niż połowa respondentów przyznała, iż pandemia COVID-19 spowodowała zmiany w konieczności sprzątania domu. I choć prawie wszyscy przyznali, że zaczęli myć i dezynfekować ręce, to wielu Polaków nadal uważa, że głównym celem sprzątania jest ładny wygląd domu. Bardziej też obawiamy się pasożytów i owadów, niż realnego obecnego zagrożenia, jakim jest SARS-CoV-2, nie mówiąc już o innych drobnoustrojach funkcjonujących w naszym otoczeniu na co dzień - komentował ekspert dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Badanie „Czysty spokój” przeprowadziła na zlecenie firmy Unilever pracownia ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na grupie 1000 Polaków w wieku 18-54 lata w dniach 26-31 maja 2020 roku.

RadioZET.pl/mat. prasowe