Zamknij

Jadwiga Emilewicz zostanie nowym wicepremierem?

06.04.2020 12:31
Jadwiga Emilewicz. Kim jest? Ma zastąpić Gowina w fotelu wicepremiera
fot. Adam Guz/KPRM

Jarosław Gowin, który w poniedziałek złożył swoją dymisję jako swoją następczynię na fotelu wicepremiera rekomendował Jadwigę Emilewicz. Kim jest i jakie funkcje pełniła do tej pory?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jeszcze przed głosowaniem w Sejmie w sprawie możliwości wprowadzenia wyborów korespondencyjnych dla wszystkich uprawnionych do głosowania, dotychczasowy wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosił swoją dymisję.

Szef Porozumienie - jednego z trzech ugrupowań tworzących tzw. Zjednoczoną Prawicę - podkreślił, że nie został osiągnięty kompromis w sprawie wyborów prezydenckich. Zdaniem polityków PiS powinny odbyć się w terminie 10 maja i z uwagi na epidemię koronawirusa być przeprowadzone tylko drogą korespondencyjną. 

- Rekomendowaliśmy (Porozumienie) na funkcje wicepremiera panią minister Jadwigę Emilewicz - dodał Gowin.

Zobacz także

Kim jest Jadwiga Emilewicz?

Urodziła się 27 sierpnia 1974 roku. 

Absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowczyni w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz dyrektor Muzeum PRL-u w Nowej Hucie.

W latach 1998–2002 była radcą prezesa Rady Ministrów w Departamencie Spraw Zagranicznych.

Od 1995 współpracuje z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. W 2007 i 2008 zasiadała w zarządzie Klubu Jagiellońskiego, potem członkini rady stowarzyszenia Klub Jagielloński oraz członek honorowy KJ.

Zobacz także

Była członkini Platformy Obywatelskiej.

W grudniu 2013 wstąpiła do partii Polska Razem Jarosława Gowina. Została też prezesem związanej z partią fundacji Lepsza Polska. W 2014 stanęła na czele małopolskich struktur Polski Razem.

Bez powodzenia starała się o mandat europosłanki w 2014 roku (z list Polski Razem). W tym samym roku została radną Sejmiku Małopolskiego (wybrana z list PiS-u)

Po wygraniu wyborów parlamentarnych przez PiS w 2015 roku weszła do rządu.

27 listopada 2015 została powołana na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Po przekształceniu 4 listopada 2017 Polski Razem w Porozumienie, pozostała wiceprezesem tego ugrupowania.

9 stycznia 2018 została powołana na urząd ministra przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego (stając na czele nowo powołanego resortu). W tym samym miesiącu złożyła mandat radnej Sejmiku Małopolskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2019 z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskała mandat poselski, a 15 listopada 2019 została ministrem rozwoju w drugim gabinecie Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także

RadioZET.pl