Zamknij

Emilewicz przyznała premie urzędnikom w ostatni dniu pracy

15.10.2020 15:57
Jadwiga Emilewicz przyznała premie urzędnikom w ostatni dniu pracy
fot. Artur BARBAROWSKI/East News (ilustracyjne)

Jadwiga Emilewicz, była wicepremier, potwierdziła, że w ostatnim dniu urzędowania jako minister rozwoju przyznała urzędnikom premie w wysokości kilku milionów złotych. "To forma podziękowania i docenienia" - dodała. 

Jadwiga Emilewicz, która ministerialne stanowiska zajmowała od 2015 roku, w ramach jesiennej rekonstrukcji rządu ostatecznie pożegnała się z zasiadaniem w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Przez ostatnie pół roku była wicepremierem, a od ubiegłego roku ministrem rozwoju. To właśnie ten resort był twarzą tzw. tarczy antykryzysowej, czyli rządowego pakietu dla gospodarki podczas pandemii koronawirusa.

Po rekonstrukcji jej stanowisko zajął Jarosław Gowin (jako minister rozwoju, pracy i technologii), w którym popadła w polityczny konflikt. Tuż przed zmianami w rządzie Emilewicz wypisała się z Porozumienia (ugrupowania Gowina). Ponadto okazało się, że w ostatnim dniu urzędowania Emilewicz przyznała nagrody finansowe dla urzędników, o czym w czwartek poinformowały media.

Emilewicz o premiach: to forma podziękowania

Emilewicz, we wpisie na portalu społecznościowym potwierdziła, że przyznała nagrody pracownikom. „To forma podziękowania i docenienia pracowników ministerstwa, którzy od wybuchu pandemii zamienili domy na pokoje w ministerstwie, pracowali dzień w dzień, po godzinach, nocą, przysypiając na karimatach, po to by jak najszybciej wypracować rozwiązania ratujące polskie firmy przed upadkiem, a miliony pracowników przed bezrobociem” - napisała była wicepremier. 

Dodała, że dzięki nim "praca została wykonana na czas i co najważniejsze przyniosła pozytywne efekty”. Skąd była wicepremier wzięła pieniądze na nagrody dla swoich urzędników? Jej zdaniem to oszczędności na funduszu wynagrodzeń uzyskanych w trakcie bieżącego roku.

Nie przyznałam nagród nikomu z politycznego kierownictwa. Dostali je tylko urzędnicy, którzy wykonywali bardzo ciężką pracę przy tarczach antykryzysowych, które powstawały w Ministerstwie Rozwoju

Jadwiga Emilewicz

Emilewicz pełniła funkcję do 6 października. Tego dnia prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje nowym ministrom. Wraz z rekonstrukcją rządu Ministerstwo Rozwoju zostało przekształcone w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii - jego szefem został Jarosław Gowin.

Jadwiga Emilewicz. Kim jest?

Urodziła się 27 sierpnia 1974 roku. Absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowczyni w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz dyrektor Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. W latach 1998–2002 była radcą prezesa Rady Ministrów w Departamencie Spraw Zagranicznych.

Od 1995 współpracuje z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. W 2007 i 2008 zasiadała w zarządzie Klubu Jagiellońskiego, potem członkini rady stowarzyszenia Klub Jagielloński oraz członek honorowy KJ.

Zobacz także

W grudniu 2013 wstąpiła do partii Polska Razem Jarosława Gowina. Została też prezesem związanej z partią fundacji Lepsza Polska. W 2014 stanęła na czele małopolskich struktur Polski Razem.

Bez powodzenia starała się o mandat europosłanki w 2014 roku (z list Polski Razem). W tym samym roku została radną Sejmiku Małopolskiego (wybrana z list PiS-u). Po wygraniu wyborów parlamentarnych przez PiS w 2015 roku weszła do rządu. 27 listopada 2015 została powołana na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Po przekształceniu 4 listopada 2017 Polski Razem w Porozumienie, pozostała wiceprezesem tego ugrupowania.

Zobacz także

9 stycznia 2018 została powołana na urząd ministra przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego (stając na czele nowo powołanego resortu). W tym samym miesiącu złożyła mandat radnej Sejmiku Małopolskiego. W wyborach parlamentarnych w 2019 z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskała mandat poselski, a 15 listopada 2019 została ministrem rozwoju w drugim gabinecie Mateusza Morawieckiego.

6 października tego roku straciła stanowisko wicepremiera i ministra rozwoju.

RadioZET.pl/PAP