Zamknij

Sasin o obniżeniu pensji w rządzie: jesteśmy skromną władzą

03.06.2020 11:09
Sasin o obniżce pensji w rządzie: jesteśmy skromną władzą
fot. Robert Stachnik/REPORTER/East News

Czy rząd w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa obniży sobie pensje? – Nasze wynagrodzenia nie odbiegają bardzo od średniej krajowej – mówił Jacek Sasin w Radiu ZET.

W dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa pracodawcy oszukają oszczędności, także w kieszeniach pracowników. Na porządku dziennym są cięcia pensji i zwolnienia.

Czy politycy z geście solidarności obniżą sobie pensje?

Sasin: jesteśmy skromną władzą

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych w rozmowie z Beatą Lubecką w programie Gość Radia ZET był pytany o obniżki pensji w rządzie.

Nie mam wrażenia, żeby pensje ministrów czy premiera były w Polsce jakoś szczególnie wysokie w stosunku do średniej krajowej i w stosunku do innych krajów 

– mówi Jacek Sasin

Jak dodał „jesteśmy tą władzą, która jest skromna”. Wskazał, że to z inicjatywy rządu zostały obniżone pensje parlamentarzystów, samorządowców czy prezesów spółek Skarbu Państwa.

Zobacz także

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętna pensja w kwietniu wyniosła 5285 złotych. A ile zarobili rządzący?

Pensja ministra dwa razy większa od średniej krajowej

Prawo, które reguluje wysokość zarobków rządzących to ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W artykule 3 czytamy, że wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, składa się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Pensje te ustala się na podstawie kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa.

Zobacz także

Zgodnie zaś z art. 9 ustawy budżetowej, kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wynosi 1789,42 złote. Rozporządzenie Prezydenta w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określa mnożnik kwoty bazowej, który decyduje o podstawowej pensji ministrów. Mnożnik kwoty bazowej dla ministrów równy jest 5,6.

Posłuchaj podcastu

Zatem kwota bazowa pomnożona razy 5,6 daje 10 020,75 złotych. Warto nadmienić, że jest to bazowa kwota bez uwzględnienia np. dodatku funkcyjnego czy innych bonusów do pensji z mocy prawa przysługujących członkom korpusu rządowego. Jest to zatem dwa razy większa kwota niż przeciętna pensja otrzymywana przez pracowników w Polsce.

RadioZET.pl