Zamknij

Jacek Sasin dostał nagrodę od spółek, które... sam kontroluje

26.10.2020 12:54
Jacek Sasin dostał nagrodę od spółek, które... sam kontroluje
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, otrzymał nagrodę Polskiego Kompasu 2020. Otrzymał ją za "sprawne podejmowanie odważnych i bezkompromisowych decyzji". Jednak wyróżnienie sfinansowały spółki, które... sam kontroluje minister Sasin.

Jacek Sasin, jeden z czołowych polityków PiS, w ostatnich miesiącach wsławił się głównie przygotowaniami do wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Ostatecznie do głosowania pocztowego podczas pandemii koronawirusa 10 maja nie doszło przez sprzeciw polityków Porozumienia. Jednak na organizację wyborów wydano co najmniej ok. 70 mln zł, a Poczta Polska (kontrolowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych) domaga się zwrotu poniesionych kosztów.

To jednak nie przeszkodziło mu otrzymać nagrodę za dokonania ostatnich miesięcy - dokładnie główną nagrodę Polskiego Kompasu 2020. Co to za inicjatywa i dlaczego prominentny polityk PiS otrzymał to wyróżnienie?

Sasin dostał nagrodę od spółek, które sam kontroluje

Jak podał portal Press.pl, Polski Kompas 2020 to inicjatywa Wydawnictwa Fratria. Odpowiada ono za wydawanie tygodnika „Sieci”, „Gazety Bankowej” oraz serwisów wPolityce.pl i wGospodarce.pl. Te tytuły wielokrotnie wspierały polityką rządu oraz decyzje PiS oraz mogą liczyć na finansowanie swoich inicjatyw przez spółki Skarbu Państwa od 2015 roku, kiedy PiS zdobył samodzielną większość w wyborach parlamentarnych.

Zobacz także

Sponsorami nagrody Polskiego Kompasu 2020 jest wiele spółek Skarbu Państwa. Wśród nich m.in. Orlen, Energa, PGNiG, PZU, Lotos, Tauron, Totalizator Sportowy, Poczta Polska. Większość z nich kontroluje Jacek Sasin jako szef MAP. 

Wicepremier został wyróżniony za "udowodnienie, że patriotyzm gospodarczy oznacza przede wszystkim sprawne podejmowanie odważnych i bezkompromisowych decyzji oraz działań, których celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo kraju i obywateli, a także rozsądne łączenie w polityce antycovidowej zachowania bezpieczeństwa pracowników i utrzymania gospodarki".   

Zobacz także

- Dzięki konsekwentnej, skutecznej polityce naszego rządu znajdujemy właściwą drogę, ten złoty środek, pomiędzy zdrowiem i życiem Polaków a wyzwaniami, jakie stoją przed polską gospodarką - mówił Jacek Sasin podczas gali z okazji przyznania nagrody.

Co to jest Polski Kompas 2020? Jak tłumaczy na swojej stronie "Gazeta Bankowa", zawiera on publikacje przygotowane przez uczestników rynku i osoby bezpośrednio zaangażowane w kreowanie polityki gospodarczej Polski, a także ekonomistów, analityków i dziennikarzy ekonomicznych. Wersja drukowana Polskiego Kompasu w limitowanym nakładzie trafia do najważniejszych polityków czy menedżerów kluczowych dla polskiej gospodarki instytucji i przedsiębiorstw.

RadioZET.pl/Press.pl