Zamknij

Odwołanie Jacka Kurskiego. Prezes TVP może dostać sowitą odprawę

09.03.2020 08:10
Jacek Kurski. Odprawa po odejściu z TVP
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszyscy członkowie Rady Mediów Narodowych opowiedzieli się za odwołaniem Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Po odejściu Kurski otrzyma niemałą odprawę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rada Mediów Narodowych oficjalnie poinformuje w poniedziałek o decyzji dotyczącej losów Jacka Kurskiego. Nieoficjalnie wiadomo, że Kurski będzie musiał zrezygnować ze stanowiska.

TVP oraz Polskie Radio otrzymają dodatkowe 1,95 mld zł z tytułu rekompensaty za niezapłacony abonament. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie w piątek przed północą. Kilka godzin wcześniej prezes zarządu telewizji publicznej Jacek Kurski oddał się do dyspozycji prezydenta.

Zobacz także

Kurski napisał w liście, że oddaje się do jego dyspozycji w imię dobra Telewizji Polskiej. Podkreślił, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa.

Odprawa dla Kurskiego

Jeśli Kurski pożegna się ze stanowiskiem, będzie mógł liczyć na wysoką odprawę. Portal Gazeta.pl wylicza, że prezes TVP otrzyma 112 tysięcy złotych brutto. Tak wynika z zapisów ustawy o "zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami".

Zgodnie z przepisami, część stała wynagrodzenia prezesa spółki, jaką jest Telewizja Polska, może wynosić od siedmiokrotności do piętnastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Portal przypomina, że wcześniej Kurski zwrócił się do Rady Nadzorczej z prośbą o przyznawanie najniższej możliwej pensji.

Zobacz także

W ostatnim kwartale średnia pensja wyniosła 5367,71 zł, co  oznacza, że obecnie podstawa pensja Jacka Kurskiego może wynosi 37 573,97 zł brutto. Od tak wyliczonej pensji zależna jest przyszła odprawa prezesa.

Ta przysługuje "członkowi organu zarządzającego w wysokości nie wyższej niż trzykrotność części stałej wynagrodzenia". W przypadku Jacka Kurskiego byłoby to zatem ok. 112,7 tys. zł brutto – wylicza gazeta.pl.

Zobacz także

Jest jednak jeden haczyk. Odprawa należy się tylko tym, którzy nie naruszyli  "podstawowych obowiązków wynikających z umowy". Losy Jacka Kurskiego i jego ewentualnej odprawy są w rękach członków Rady Mediów Narodowych. To oni zdecydują o powodach ewentualnego odwołania Kurskiego.

Kim jest Jacek Kurski?

Jacek Kurski, obecny prezes TVP, urodził się w 22 lutego 1966 roku w Gdańsku.  Kurski ukończył studia Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie handlu zagranicznego. W czasach PRL-u był członkiem "Solidarności" oraz współpracował z "Tygodnikiem Solidarność". Od lat 90. jako dziennikarz pracował m.in. w TVP.

Na koncie ma też przygodę z polityką. Kurski był współtwórcą Porozumienia Centrum - pierwszej partii braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Podczas swojej kariery politycznej był związany z m.in. Akcją Wyborczą Solidarność, Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym, Ligą Polskich Rodzin czy Prawem i Sprawiedliwością.  

Zobacz także

Kurski w 2005 roku trzymał mandat poselski, później z ramienia PiS dostał się do europarlamentu. W 2011 roku został wykluczony z PiS, a rok później wraz ze Zbigniewem Ziobrą założył Solidarną Polskę. Kurski od 2016 roku pełni funkcję prezesa zarządu TVP.

RadioZET.pl/gazeta.pl/PAP