Zamknij

Jak zmieniła się TVP pod rządami Jacka Kurskiego?

07.03.2020 13:58
Jacek Kurski przestał być prezesem TVP. Jak zmieniła się telewizja publiczna pod jego rządami?
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Po tym, jak prezes zarządu TVP Jacek Kurski oddał się do dyspozycji prezydenta, Rada Mediów Narodowych (RMN) podjęła głosowanie w sprawie odwołania go ze stanowiska. Jak przez cztery lata zmieniła się telewizja publiczna pod rządami Kurskiego?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

TVP oraz Polskie Radio otrzymają dodatkowe 1,95 mld zł z tytułu rekompensaty za niezapłacony abonament. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie w piątek przed północą. Kilka godzin wcześniej prezes zarządu telewizji publicznej Jacek Kurski oddał się do dyspozycji prezydenta.

Napisał do Dudy, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa. Razem z decyzją o ogłoszeniu podpisania ustawy, przewodniczący RMN poinformował o rozpoczęciu korespondencyjnego głosowania w sprawie odwołania Kurskiego ze stanowiska.

Zobacz także

Dotychczas na 5 członków rady, czterech zagłosowało za zmianą prezesa telewizji publicznej. 

Era Kurskiego w TVP

Jacek Kurski objął swoją dotychczasową funkcję 12 października 2016 roku.

W chwili obejmowania przez byłego posła PiS fotela prezesa telewizji publicznej, wpływ z abonamentu stanowiły 24,9 proc. przychodów do TVP za 2016 rok. Dla porównania - dwa lata później (najnowsze dostępne sprawozdanie finansowe TVP) ten współczynnik wzrósł do 46 proc. przychodów.

Z kolei przychody spółki TVP S.A. z reklamy oraz sponsoringu wyniosły w 2016 roku dokładnie 872,1 mln złotych. Dwa lata później było to już 908 mln zł. 

Mimo to Telewizja Polska od momentu objęcia władzy przez PiS i Jacka Kurskiego mogły liczyć na hojne wsparcie z finansów publicznych. W 2017 roku zapadła decyzja o pierwszej rekompensacie dla mediów publicznych z tytułu niezapłaconego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wówczas argumentowano to faktem niskiej ściągalności opłaty, którą powinni regularnie wnosić zarejestrowani właściciele telewizorów i odbiorników radiowych.

Zobacz także

Wówczas chodziło o o 960 mln zł, które na przełomie 2017 i 2018 roku przyjęto w ramach nowelizacji ustawy budżetowej. Z tej puli TVP otrzymała zdecydowaną większość środków, bo aż 860 mln zł. Kolejna rekompensata została przyjęta w 2018 roku w wysokości 1,26 mld zł. W tym przypadku głównym beneficjentem pomocy publicznej znów okazała się telewizja publiczna - przypadło jej 1,12 mld zł. 

Według danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), na które powołał się portal Wirtualnemedia.pl, w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w rok później - 3,4 proc. z 21,75 mld zł.

Wciąż nie zapadała decyzja, jak zostanie podzielona najnowsza pula rekompensaty dla mediów publicznych. Patrząc na lata poprzednie można przypuszczać, że większość z 1,95 mld zł otrzyma Telewizja Polska.

Rządy Jacka Kurskiego przy ul. Woronicza (tutaj w Warszawie mieści się główna siedziba TVP) przyniosły drastyczne miany kadrowe w telewizji publicznej. Z pracą pożegnali się m.in. Hanna Lis, Piotr Kraśko czy Kamil Dąbrowa. Za to zostali zatrudnieni dziennikarze sympatyzujący z prawicą - np. Samuel Pereira. Michał Rachoń, Dawid Wildstein czy Piotr Gursztyn

TVP skręca w stronę PiS-u

Przez ostatnie cztery lata doszło również do politycznej reorientacji TVP, co od upadku PRL-u ma miejsce przy Woronicza po każdej zmianie władzy w wyborach parlamentarnych. Opozycja i krytycy mediów publicznych podkreślili, że większość czasu antenowego na informacje i publicystykę w TVP zajmują politycy PiS-u. 

Zobacz także

Inne partie polityczne, głównie Platforma Obywatelska, są pokazywane przede wszystkim w sposób bardzo krytyczny. O stronniczość oskarżane są przede wszystkim "Wiadomości" TVP1 oraz kanał informacyjny TVP Info. 

W 2019 roku Rada Języka Polskiego opublikowała raport dotyczący pasków widocznych w TVP Info. Stwierdziła w nim, że "komunikaty umieszczane na paskach w "Wiadomościach" Telewizji Polskiej są narzędziem propagandy, a nawet przejawem przemocy symbolicznej".

Jednocześnie za czasów Kurskiego w telewizji publicznej pojawiły się nowe produkcje - w tym seriale "Korona królów" czy "Młody Piłsudski". Mocno zainwestowano w imprezy plenerowe organizowane przez TVP, jak Sylwester Marzeń z Dwójką oraz koncerty artystów disco polo

Kim jest Jacek Kurski?

Urodził się 22 lutego 1966 roku w Gdańsku.

W 1997 roku ukończył studia Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie handlu zagranicznego. W czasach PRL-u był członkiem "Solidarności" oraz współpracował z "Tygodnikiem Solidarność". Od lat 90. jako dziennikarz pracował m.in. w TVP. 

Był współtwórcą Porozumienia Centrum - pierwszej partii braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Podczas swojej kariery politycznej był związany z m.in. Akcją Wyborczą Solidarność, Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym, Ligą Polskich Rodzin czy Prawem i Sprawiedliwością.

Zobacz także

W latach 2005-2009 poseł na Sejm (LPR, PiS). Udało mu się uzyskać mandat do Parlamentu Europejskiego z list PiS-u - pełnił go w latach 2009-2014. Wykluczony z PiS w 2011 roku, a rok później wraz ze Zbigniewem Ziobrą założył Solidarną Polskę.

W latach 2015-2016 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W okresie 2016-2020 prezes zarządu TVP.

Ma trójkę dzieci. Od 2018 roku jest w drugim związku małżeńskim - z Joanną Klimek.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl