Zamknij

Zarząd TVP trzykrotnie zwiększył swoje pensje w 2019 roku

14.05.2020 11:31
Jacek Kurski i zarząd TVP zarobili ponad 2 mln zł
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W ubiegłym roku prawie trzykrotnie wzrosły zarobki zarządu Telewizji Polskiej (TVP), w tym byłego prezesa Jacka Kurskiego, w porównaniu do 2018 roku. Ponadto na nagrody pracowników przeznaczono 18 mln zł - podał portal Wirtualnemedia.pl.

TVP złożyło w Radzie Mediów Narodowych (RMN) sprawozdanie ze swojej działalności w 2019 roku. Można się z niego dowiedzieć nie tylko o głównych źródłach przychodów Telewizji Polskiej, ale również o zarobkach jej pracowników i władz. Jak wynika z informacji portali Wirtualnemedia.pl, pod koniec roku TVP zatrudniała 2 790 etatowych pracowników. Średnie zarobki każdego z nich to 9 572 zł brutto - bez uwzględnienia premii, dodatków funkcyjnych i innych źródeł. 

Coroczne sprawozdanie TVP pokazało również skalę zarobków zarządu TVP. Przez cały ubiegły rok na jego czele stał prezes Jacek Kurski. Do marca 2019 roku poza nim w zarządzie zasiadał jeszcze Maciej Stanecki. Potem został zastąpiony przez Marzenę Paczurską oraz Mateusza Matyszkowicza (Piotr Pałka krótko po nominacji zrezygnował z zarządu).

Gigantyczne zarobki szefów TVP

W 2019 roku zarząd TVP zainkasował aż 2,18 mln zł wynagrodzenia.

Zobacz także

Dla porównania to prawie trzykrotnie więcej niż w 2018 roku, kiedy zarząd zarobił w sumie 811,8 tys. zł. W sprawozdaniu nie są wyszczególnione zarobki poszczególnych członków zarządu. Jednak można przypuszczać, że Jacek Kurski otrzymał najwięcej z tej puli. Prezesem TVP był od października 2016 roku do marca 2020 roku. Stracił stanowisko w wyniku przesilenia politycznego wokół 2 mld zł rekompensaty abonamentowej dla TVP - prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ale kilka godzin wcześniej Kurski poprosił RMN o dymisję. Obecnie pełni funkcję doradcy p.o. prezesa TVP Macieja Łopińskiego. 

Jak zaznaczyły Wirtualnemedia.pl, duży wzrost łącznych zarobków zarządu TVP może wynikać z tego, że przez 9 miesięcy ubiegłego roku była w nim jedna osoba więcej. Już w sprawozdaniu za 2018 rok TVP zaznaczyła, że po odwołaniu Macieja Staneckiego nie utworzono rezerwy na jego odprawę ani odszkodowanie z racji zakazu konkurencji.

Co ciekawe jesienią 2017 roku Jacek Kurski i Maciej Stanecki w miejsce umów o pracę zawarli z nadawcą publicznym umowy o świadczenie usług zarządczych. Dzięki temu mieli zagwarantowane wypłatę premii za 2017 rok do końca ubiegłego roku.

Zobacz także

"Kwota należnych wynagrodzeń zostanie określona w odrębnej uchwale rady nadzorczej. Z uwagi na brak możliwości wiarygodnego oszacowania wartości wynagrodzeń zmiennych należnych członkom zarządu za 2017 roku spółka nie utworzyła rezerwy z tego tytułu w księgach rachunkowych 2018 roku" - zapisano w sprawozdaniu TVP za 2018 rok, cytowane przez Wirtualnemedia.pl.

Wpływy TVP w 2019 roku wyniosły dokładnie 2,559 mld zł, a z uwzględnieniem rozwiązania rezerw i aktualizacji wartości aktywów - 2,707 mld zł. Co było głównym źródłem przychodów dla TVP? W aż 57 proc. stanowiły je środki abonamentowe (1,459 mld zł). Trzeba jednak zaznaczyć, że z tego tylko 331,4 mln zł to realne opłaty abonamentowe wnoszone przez Polaków, a 1,127 mld zł to rekompensata z budżetu państwa przyznana wiosną 2019 roku.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl