Zamknij

Górnicy z JSW domagają się podwyżek

25.02.2020 14:31
JSW. Górnicy domagają się podwyżek od zarządu
fot. ARKADIUSZ BIERNAT/POLSKA PRESS/DZIENNIK ZACHODNI/East News

Górnicy z kolejnej kompanii domagają się podwyżek. Po tym, jak zapadła decyzja o wzroście płac dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG), związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) chcą rozpoczęcia rozmów płacowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Związkowcy wskazali, że w grudniu ubiegłego roku inflacja liczona rok do roku wniosła 3,4 proc., w styczniu tego roku 4,4 proc., zaś w całym 2020 roku średnioroczna inflacja - według prognoz - ma wynieść 3,5 proc.

Strona społeczna przytoczyła też informacje o wzroście płac w gospodarce narodowej w ubiegłego roku o ponad 6 proc. oraz prognozy podobnego wzrostu w tym roku.

Zobacz także

Będą podwyżki dla ponad 21 tys. górników

"W związku z powyższym konieczne jest uzgodnienie rozwiązań, które zapobiegłyby dalszemu spadkowi płacy realnej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej" - napisali przedstawiciele trzech wiodących organizacji związkowych w JSW: Solidarności, Kadry oraz Federacji Związku Zawodowego Górników JSW.

Związkowcy wnieśli do zarządu o spotkanie "w celu uzgodnienia wskaźnika wynagrodzeń w roku 2020".

W 2019 roku wynagrodzenie za dni robocze praktycznie nie wzrosło, była wypłacona jedynie premia jednorazowa

Związkowcy z JSW

 JSW zatrudnia obecnie ok. 21,5 tys. osób.

Rzecznik JSW Sławomir Starzyński potwierdził we wtorek, że do spółki wpłynęło związkowe pismo z propozycją spotkania dotyczącego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń. Rzecznik zapewnił, że zarząd odniesie się do pisma po jego analizie. We wtorek w JSW trwało cotygodniowe posiedzenie zarządu spółki.

W styczniu tego roku JSW poinformowała o planowanym umorzeniu wartych w sumie 700 mln zł certyfikatów inwestycyjnych specjalnego funduszu, w którym spółka zgromadziła dotąd ponad 1,8 mld zł.

Zobacz także

Podwyżki przyznano już w PGG

Przedstawiciele firmy tłumaczyli wcześniej, że fundusz ten może być buforem na wypadek dekoniunktury rynkowej, zapewniając płynność i kontynuację inwestycji. Prezes spółki deklarował, że uruchamiane w tym roku środki z funduszu mają być przeznaczone przede wszystkim na inwestycje, w związku ze wzmożonymi płatnościami w pierwszej połowie roku.

W ubiegłym tygodniu zawarto porozumienie płacowe w innej górniczej spółce - Polskiej Grupie Górniczej, gdzie płace w tym roku wzrosną o 6 proc., co będzie kosztowało firmę ok. 270 mln zł.

Średnio na jednego zatrudnionego podwyżka wyniesie 443 zł brutto miesięcznie. Wzrost wynagrodzeń nastąpi poprzez zwiększenie tzw. gwarantowanych dopłat do dniówek. Różnią się one wysokością w zależności od stanowiska pracy.

Decyzja o podwyżkach zapadła dopiero, kiedy zorganizowano strajk ostrzegawczy w kopalniach PGG oraz groźnie zatrzymania produkcji oraz planowanego protestu górników w Warszawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP