Zamknij

Jednolity plik kontrolny zamiast deklaracji VAT. Rozporządzenie podpisane

18.11.2019 12:47
JPK_VAT zamiast deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Zmiany do 1 kwietnia 2020
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

To duża zmiana dla vatowców, którzy do tej pory raportują pliki JPK i składają deklaracje podatkowe.  Od 1 kwietnia obowiązywać będzie nowa struktura JPK_VAT. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo Finansów poinformowało o podpisaniu rozporządzenia ws. nowego pliku JPK_VAT. Od 1 kwietnia 2020 roku najwięksi przedsiębiorcy będą składać nowy plik JPK.1 lipca dołączą do nich pozostali podatnicy.

Nowy JPK_VAT. Co zawiera?

Planowana likwidacja deklaracji VAT-7 i VAT-7K wymusiła na ustawodawcy stworzenie nowego pliku JPK, czyli takiego, w którym znajdą się informacje z wycofanych deklaracji. Jeden plik ma uprościć rozliczenie z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników VAT – zapewnia resort finansów.

Zobacz także

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K będą przesyłane łącznie z informacją o ewidencji w jednym dokumencie elektronicznym, tj. JPK_VAT. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

  • JPK_VAT7M -  dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  • JPK_VAT7K -  dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Nowa struktura ma obejmować dwie części: deklaracje i ewidencję. Chodzi zatem o informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Zobacz także

Zobligowani do wysyłki JPK_VAT przedsiębiorcy prześlą tylko jeden plik, który zawierał będzie wszystkie wymagane informacje. JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej każdego miesiąca w terminie – niezmiennie – do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Co to jest jednolity plik kontrolny?

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych, które firmy muszą przekazywać skarbówce w odpowiedniej strukturze. Pliki JPK wysyłane są w strukturze XML, co wymaga od firm wdrożenia elektronicznej księgowości. Obecnie wszystkie firmy muszą raportować urzędnikom dane w ramach plików JPK. Na żądanie fiskusa przesyła się dane dotyczące ksiąg podatkowych, magazynu, faktur, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji przychodów. Plik JPK_VAT, będący odzwierciedleniem transakcji dokonanych przez firmy, należy przesyłać obowiązkowo każdego miesiąca. Narzędzie to stało się tak powszechne i zdaniem skarbówki – skuteczne, że zmodernizowany JPK_VAT zastąpi deklaracje dotyczące tego podatku.

Zobacz także

RadioZET.pl