Zamknij

JPK_VAT z deklaracją musi zaczekać. Resort finansów wskazał termin

29.05.2020 10:31
JPK_VAT z deklaracją. Zmiany w jednolitym pliku kontrolnym odroczone
fot. Shutterstock/Pra Chid (ilustracyjne)

Deklaracje VAT miał zastąpić nowy plik JPK. Ministerstwo Finansów odroczyło jednak wejście w życie nowych przepisów z 1 lipca na 1 października 2020 roku.

Jednolity plik kontrolny wymaga od przedsiębiorców wdrożenia księgowości elektronicznej. Ministerstwo idzie na rękę vatowcom i wstrzymuje się z wprowadzaniem nowego pliku JPK. Chodzi o tzw. JPK_VAT z deklaracją, który miał zastąpić formularze VAT-7 i VAT-7K.

Podatnicy zaczną raportować nowy plik skarbówce nie od lipca, lecz od października 2020 roku.

Resort chce odciążyć podatników

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych, które firmy muszą przekazywać skarbówce w odpowiedniej strukturze. Pliki JPK wysyłane są w strukturze XML, co wymaga od firm wdrożenia elektronicznej księgowości. Obecnie wszystkie firmy muszą raportować urzędnikom dane w ramach plików JPK. Na żądanie fiskusa przesyła się dane dotyczące ksiąg podatkowych, magazynu, faktur, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji przychodów.

Zobacz także

Plik JPK_VAT, będący odzwierciedleniem transakcji dokonanych przez firmy, należy przesyłać obowiązkowo każdego miesiąca. Narzędzie to stało się tak powszechne i zdaniem skarbówki – skuteczne, że zmodernizowany JPK_VAT zastąpi deklaracje dotyczące tego podatku. Nie stanie się to jednak w lipcu, lecz trzy miesiące później.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r." - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Zobacz także

Wiceminister finansów Jan Sarnowski dodał, że resort zdaje sobie sprawę, że okresie pandemii wdrażanie nowego JPK_VAT jest bardzo utrudnione.

Chcemy ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu – dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej odsunęliśmy szereg terminów i zwolniliśmy firmy z wielu obowiązków 

– poinformował Sarnowski

Jednolity plik kontrolny zamiast deklaracji VAT

Planowana likwidacja deklaracji VAT-7 i VAT-7K wymusiła na ustawodawcy stworzenie nowego pliku JPK, czyli takiego, w którym znajdą się informacje z wycofanych deklaracji. Jeden plik ma uprościć rozliczenie z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników VAT – zapewnia resort finansów.

Zobacz także

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K będą przesyłane łącznie z informacją o ewidencji w jednym dokumencie elektronicznym, tj. JPK_VAT. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

  •     JPK_VAT7M -  dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  •     JPK_VAT7K -  dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Nowa struktura ma obejmować dwie części: deklaracje i ewidencję. Chodzi zatem o informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Zobacz także

Zobligowani do wysyłki JPK_VAT przedsiębiorcy prześlą tylko jeden plik, który zawierał będzie wszystkie wymagane informacje. JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej każdego miesiąca w terminie – niezmiennie – do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

RadioZET.pl/PAP