Zamknij

JPK_VAT z deklaracją. Duże zmiany w podatkach od 1 października

30.09.2020 13:26
JPK_VAT z deklaracją. Duże zmiany w podatkach od 1 października
fot. Lukasz Wrobel/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 1 października przedsiębiorcy nie będą już musieli składać deklaracji VAT. Formularze te zastąpi jeden plik JPK_VAT.

Jednolity plik kontrolny zastąpi deklaracje VAT. Od 1 października podatnicy VAT będą składać jeden plik JPK_VAT z deklaracją.

Resort finansów zaznacza, że rozwiązanie to dotyczy wszystkich firm, bez względu na ich wielkość.

JPK_VAT z deklaracją. Jakie zmiany od 1 października?

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych, które firmy muszą przekazywać skarbówce w odpowiedniej strukturze. Pliki JPK wysyłane są w strukturze XML, co wymaga od firm wdrożenia elektronicznej księgowości. Obecnie wszystkie firmy muszą raportować urzędnikom dane w ramach plików JPK. Na żądanie fiskusa przesyła się dane dotyczące ksiąg podatkowych, magazynu, faktur, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji przychodów.

Zobacz także

Plik JPK_VAT, będący odzwierciedleniem transakcji dokonanych przez firmy, należy przesyłać obowiązkowo każdego miesiąca. Narzędzie to stało się tak powszechne i zdaniem skarbówki – skuteczne, że zmodernizowany JPK_VAT zastąpi deklaracje dotyczące tego podatku.

Jak podał resort finansów, od 1 października 2020 r. zacznie obowiązywać nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpi składane dotychczas oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT.

Zdaniem szefowej Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej, to zmiana na korzyść podatników, którzy nie będą już musieli przesyłać skarbówce dwa razy tej samej informacji.

Zobacz także

Przedsiębiorcy nie będą musieli generować dwóch plików, składać dwóch podpisów i dwukrotnie wysyłać dokumentów. Nowy JPK_VAT wpłynie też na ograniczenie liczby kontroli podatkowych. Dzięki pozyskanym informacjom skróci się czas wykonywania wielu czynności kontrolnych Magdalena Rzeczkowska

Nowa struktura JPK_VAT z deklaracją

Nowy JPK_VAT z deklaracją zawierał będzie te informacje, które dziś zawarte są w drukach VAT-7 i VAT-7K. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

  • JPK_VAT7M -  dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  • JPK_VAT7K -  dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Zobacz także

Nowa struktura ma obejmować dwie części: deklaracje i ewidencję. Chodzi zatem o informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Resort finansów przypomniał, że nowy JPK_VAT należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej za każdy miesiąc. Plik będzie można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik będzie mógł pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Zobacz także

Jak przesłać nowy JPK_VAT?

Ministerstwo zapewniło, że udostępni przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomogą im przygotować, podpisać i wysłać plik JPK_VAT z deklaracją. Udostępniona zostanie nowa wersja aplikacji e-mikrofirma oraz formularz interaktywny, które będą służyć do samodzielnego wypełnienia i wysłania plików.

"Będzie to proste w obsłudze narzędzie webowe, wymagające połączenia z Internetem, które zastąpi dotychczasowy plik w formacie csv. Nowa wersja zostanie udostępniona od 1 października na podatki.gov.pl” – tłumaczy resort.

RadioZET.pl/PAP