Zamknij

JPK_VAT tylko do 25 stycznia. Są nowe przepisy

22.01.2021 21:02
JPK_VAT7K do 25 stycznia
fot. fizkes/shutterstock (ilustracyjne)

Odkąd deklaracje VAT zostały zastąpione przez jednolity plik kontrolny, przedsiębiorcy powinni mieć mniej papierkowej roboty. Skarbówka przypomina o ważnym terminie: czas na JPK_VAT z deklaracją.

Lockdown sprawił, że niejeden przedsiębiorca z zamrożonych branż wpadł w tarapaty finansowe. Tymczasem skarbówka przypomina podatnikom VAT o obowiązku rozliczenia się.

Do 25 stycznia vatowcy muszą przesłać plik JPK_VAT, który od października zastępuje deklaracje podatkowe.

JPK_VAT7K do 25 stycznia 2021

Jednolity plik kontrolny to nie nowość. Przedsiębiorcy rozliczający podatek od towarów i usług od kilku lat muszą dostarczać skarbówce informacji w postaci plików JPK. Plik JPK_VAT zawiera dane dotyczące zakupów i sprzedaży. Do października, obok takich plików, trzeba było jeszcze składać deklaracje VAT.

Obecne przepisy usprawniły nieco papierkową robotę: urząd nie wymaga już od przedsiębiorców tej samej informacji kilkukrotnie. Firmy rozliczające VAT nie muszą już informować fikusa o zakupach i sprzedaży VAT zarówno w formie deklaracji, jak i pliku JPK_VAT. Wystarczy jeden plik JPK_VAT z deklaracją, który zastępuje druki VAT-7 i VAT-7K.

Skarbówka przypomina, że 25 stycznia mija termin złożenia JPK_VAT7K od tych podatników, którzy rozliczają się kwartalnie. Muszą oni przekazać jej zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną tego pliku. Podatnicy ci do tej pory, od października przekazywali skarbówce tylko cześć ewidencyjną za październik i listopad. Wraz z częścią ewidencyjną za grudzień powinni złożyć także część deklaracyjną za cały kwartał, czyli październik, listopad i grudzień.

Z danych resortu finansów wynika, że podatnicy dostosowali się do zmian. Vatowcy rozliczający podatek co miesiąc w 98 proc. złożyli nowy JPK_VAT7M za październik i listopad 2020 roku.

Jak wysłać nowy JPK_VAT

Resort finansów informuje o darmowych narzędziach do wysyłki takiego pliku. Podatnicy mają do dyspozycji aplikację e-mikrofirma oraz Klient JPK_WEB.  Co istotne, plik ten należy podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), co może okazać się pomocne w razie kontroli.

RadioZET.pl/gov.pl