Zamknij

Jednolity plik kontrolny. Zmiany od 1 października

22.06.2020 16:59
JPK_VAT z deklaracją od 1 października. Co się zmieni?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tarcza 4.0 wprowadza szereg zmian podatkowych, w tym przesunięcie terminu wprowadzenia nowego JPK_VAT. Podatników czekają zmiany od 1 października.

JPK_VAT z deklaracją to nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, która miała zastąpić deklaracje VAT. Ministerstwo Finansów odroczyło jednak wejście w życie nowych przepisów z 1 lipca na 1 października 2020 roku.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że uchwalona przez Sejm najnowsza wersja tarczy antykryzysowej zakłada odroczenie wejścia  w życie nowych przepisów dotyczących plików JPK. Jak wyjaśnia resort, termin wejścia w życie łącznego raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT został przesunięty „w związku z licznymi wnioskami przedsiębiorców o trudnościach we wdrożeniu nowego rozwiązania od lipca 2020 r. z uwagi na stan epidemii”.

JPK_VAT z deklaracją od 1 października. Na czym to polega?

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych, które firmy muszą przekazywać skarbówce w odpowiedniej strukturze. Pliki JPK wysyłane są w strukturze XML, co wymaga od firm wdrożenia elektronicznej księgowości. Obecnie wszystkie firmy muszą raportować urzędnikom dane w ramach plików JPK. Na żądanie fiskusa przesyła się dane dotyczące ksiąg podatkowych, magazynu, faktur, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji przychodów.

Zobacz także

Plik JPK_VAT, będący odzwierciedleniem transakcji dokonanych przez firmy, należy przesyłać obowiązkowo każdego miesiąca. Narzędzie to stało się tak powszechne i zdaniem skarbówki – skuteczne, że zmodernizowany JPK_VAT zastąpi deklaracje dotyczące tego podatku.

Nowy JPK_VAT z deklaracją zawierał będzie te informacje, które dziś zawarte są w drukach VAT-7 i VAT-7K. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

  •     JPK_VAT7M -  dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  •     JPK_VAT7K -  dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Zobacz także

Nowa struktura ma obejmować dwie części: deklaracje i ewidencję. Chodzi zatem o informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Zobligowani do wysyłki JPK_VAT przedsiębiorcy prześlą tylko jeden plik, który zawierał będzie wszystkie wymagane informacje. JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej każdego miesiąca w terminie – niezmiennie – do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

RadioZET.pl