Zamknij

Coraz więcej plików JPK trafia do skarbówki. MF: luka w VAT maleje

28.02.2020 09:52
JPK_VAT od 1 kwietnia 2020 - zmiany. MF: luka w VAT maleje
fot. Shutterstock/fizkes (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy przesyłają coraz więcej plików JPK_VAT, a skarbówka bierze się za uszczelnianie podatków. Efekt? Luka w VAT maleje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Skarbówka zbiera coraz więcej plików JPK_VAT. W 2019 roku wpłynęło o 14 procent więcej takich raportów niż w 2018 roku. Dzięki temu przeanalizowano o 10 procent więcej transakcji w tych plikach - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jednolity plik kontrolny to narzędzie, które pozwala urzędnikom sprawdzić dane podatkowe, kwoty na fakturach firm, czy informacje o kontrahentach. Firmy znają je już od 2016 roku. Ta metoda raportowania danych skarbówce wprowadzana była stopniowo. Na początku nowy obowiązek zyskały największe firmy, potem średnie, a w 2018 roku małe podmioty.

Zobacz także

Część struktur w ramach JPK, które odzwierciedlają dane z faktur czy ksiąg podatkowych przekazywane są na żądanie urzędu. Obowiązkiem firm jest natomiast wysyłka pliku JPK_VAT, który jest informacją o ewidencji VAT przedsiębiorców. Firmy muszą przesyłać takie raporty raz w miesiącu.  

Resort finansów poinformował, że w 2019 roku złożono 23,1 mln plików JPK_VAT, a w roku 2018 spłynęło ich 20,3 mln. W ubiegłym roku przeanalizowało ponad 8 mln transakcji w plikach JPK_VAT, podczas gdy w 2018 r. było ich ponad 7 mln.

Zobacz także

Zmiany w JPK_VAT od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2020 roku najwięksi przedsiębiorcy będą składać nowy plik JPK. 1 lipca dołączą do nich pozostali podatnicy. Planowana likwidacja deklaracji VAT-7 i VAT-7K wymusiła na ustawodawcy stworzenie nowego pliku JPK, czyli takiego, w którym znajdą się informacje z wycofanych deklaracji. Jeden plik ma uprościć rozliczenie z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników VAT – zapewnia resort finansów.

Zobacz także

Deklaracje VAT-7 i VAT-7K będą przesyłane łącznie z informacją o ewidencji w jednym dokumencie elektronicznym, tj. JPK_VAT. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT dla tych, którzy rozliczają się miesięcznie lub kwartalnie. Nowa struktura ma obejmować dwie części: deklaracje i ewidencję. Zobligowani do wysyłki JPK_VAT przedsiębiorcy prześlą tylko jeden plik, który zawierał będzie wszystkie wymagane informacje.

Ministerstwo Finansów: luka w VAT spada

Tymczasem resort finansów przekazał szacunkowe dane, z których wynika, że luka w VAT zacznie spadać. Chodzi o różnicę miedzy oczekiwanymi, a rzeczywistymi wpływami z tego podatku. Według wstępnych szacunków luka VAT w 2019 rok spadła do 12,1 procent. Resor dodał, że żaden inny europejski kraj nie zanotował tak szybkiego jej spadku.

Ile wynosiła luka w VAT w ostatnich latach? W 2012 roku wynosiła ponad 25 procent. W kolejnych latach stopniowo spadała. Przełom nastąpił między 2016 a 2017 rokiem, kiedy różnica we wpływach podatkowych zmalała z 20 do 15 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP